Życie codzienne

Tusz i atrament do pióra – podobieństwa i różnice

Tusz i atrament do pióra – podobieństwa i różnice
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób myli ze sobą tusz i atrament. Dzieje się tak dlatego, że w języku angielskim jedno i drugie określane jest taką samą nazwą. Między nimi jest jednak pewna różnica, która sprawia, że nie są to takie same produkty. Jakie są więc różnice między nimi? Czy można je stosować zamiennie? 

Podstawowa różnica między tuszem a atramentem

Zanim przejdziemy do omawiania różnic, w pierwszej kolejności skupimy się na cechach wspólnych. Zarówno tusz, jak i atrament wyglądają bardzo podobnie i są stosowane do tych samych celów. Na tym jednak kończą się wszelkie podobieństwa i zaczynają różnice. Atrament to rozpuszczony w wodzie barwnik, natomiast tusz jest zawiesiną pigmentu z wodą. Oba te składniki są substancjami barwiącymi, jednak posiadają zupełnie inne właściwości.

Barwniki są substancjami, które rozpuszczają się w wodzie. Sprawia to, że nawet po wyschnięciu może się rozmazać po kontakcie z czymś wilgotnym. Z kolei pigmenty w żaden sposób nie reagują na wodę, ponieważ po zaschnięciu jest na nią odporny. Można go zatem z powodzeniem łączyć np. z akwarelami.

Czym najlepiej wypełniać pióro wieczne?

Posiadając pióro wieczne Pelikan, powinno się wypełniać je przede wszystkim atramentem. Jest on zdecydowanie mniej problematyczny niż tusz, ponieważ nie zastyga wewnątrz pióra, co mogłoby być przyczyną zapchania się stalówki. Tusze stosowane są głównie do rysowania i kaligrafii, ponieważ są bardziej trwałe. Jeżeli ktoś chce, aby jego notatki przetrwały wiele lat, to może użyć atramentu wodoodpornego. Należy jednak pamiętać, że nie jest on łatwy do zdobycia i sporo kosztuje.

Kupując komuś pióro w prezencie, warto więc dodać do niego również buteleczkę dobrej jakości atramentu. Wybór w sklepach jest tak szeroki, że łatwo i szybko można wybra to odpowiednie do konkretnego modelu pióra. Żeby podarunek był jeszcze bardziej atrakcyjny, to można go wzbogacić o grawer na koronie, korpusie lub skuwce. Taka opcja dostępna jest między innymi w sklepie https://www.piszesz.pl/pior,359,0.html. Taki prezent będzie wtedy nie tylko praktyczny, ale również wyjątkowo oryginalny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*