Biznes i marketing

Jak działają firmy spedycyjne

Jak działają firmy spedycyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedzialność przeniesiona na spedytorów

Z usług spedytorów korzystają firmy z wielu branż. Ich pomoc podczas organizowania transportu nieoceniona jest zwłaszcza wtedy, gdy do przeprowadzenia sprawnego przewozu potrzebna jest fachowa wiedza. Właśnie nią dysponują spedytorzy. Na czym polega ich praca? W zależności od tego, czego oczekuje współpracująca z nimi jednostka, fachowcy mogą poszukiwać ładunków dla kierowców, planować międzynarodowe i krajowe trasy, a także uzupełniać formalności związane z przewozem. Spedytor organizujący transport paletowy Kraków – Gdańsk musi wiedzieć, które z dróg będą przejezdne dla pojazdu o danym gabarycie, a także czy trasa nie przebiega przez płatne odcinki autostrad, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Wiedza osób pracujących w spedycji musi być więc wszechstronna.

Kompleksowa organizacja transportu

Szczegółowe zasady działania firm spedycyjnych zależą od wielu czynników – między innymi od liczby zatrudnionych osób, czy ilości obsługiwanych klientów. Mogą być to organizacje funkcjonujące na bazie home office, a także duże korporacje zlokalizowane w centrach przeładunkowych. W każdym przypadku jednak obowiązki spedytorów wyglądają podobnie. Na przykład organizując transport palet Ostrowiec Świętokrzyski – Olsztyn muszą być oni w stałym kontakcie z kierowcą i klientem, po to by na bieżąco rozwiązywać powstające problemy. Firmy spedycyjne mogą pracować w systemie zmianowym przez całą dobę, bądź tylko w określonych godzinach w ciągu dnia – klienci wybierają wówczas takie usługi, na jakich im najbardziej zależy.

Firmy działające na małą skalę

Działanie firm spedycyjnych różni się od siebie w zależności od tego, jak duża jest to organizacja. Jednoosobowe lub zatrudniające kilka osób firmy zazwyczaj działają na zasadzie home- office. Zajmują się one organizowaniem transportu po kraju i Europie dla kilku klientów i zazwyczaj stawiają na nienormowane godziny pracy. Niewielkie firmy spedycyjne pobierają prowizję od organizowanych tras. Dla nich transport paletowy Kraków – Gdańsk może oznaczać zarobek od kilku do kilkunastu procent ceny frachtu. Opłaty za usługi małych firm spedycyjnych znacząco się od siebie różnią, lecz zazwyczaj są o wiele niższe, niż korzystanie z dużych korporacji, zatrudniających kilkudziesięciu pracowników.
Rekiny w branży spedycyjnej
Duże korporacje organizujące transport mają o wiele więcej regulacji swojej działalności. Po pierwsze spedytorzy spędzają na swoich stanowiskach tylko określoną część godzin w ciągu dnia, lecz dzięki systemowi zmianowemu kierowcy na bieżąco obsługiwany są przez spedycję również w nocy. Duże firmy biorą na siebie większe ryzyko, jeśli chodzi o terminy dostarczenia ładunku, lecz co za tym idzie – pobierają również większe prowizje. Dla nich planowanie krótkich tras, takich jak transport palet Ostrowiec Świętokrzyski – Poznań stanowi mniejszą część zadań zawodowych. Zazwyczaj spedytorzy zajmują się obsługą firm na trasach międzynarodowych, a co za tym idzie – posiadają dużą wiedzę na temat możliwych ilości kabotażu, wagi ładunku, czy dokumentów, jakie musi posiadać przy sobie kierowca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*