Jak działają firmy spedycyjne

Odpowiedzialność przeniesiona na spedytorów

Z usług spedytorów korzystają firmy z wielu branż. Ich pomoc podczas organizowania transportu nieoceniona jest zwłaszcza wtedy, gdy do przeprowadzenia sprawnego przewozu potrzebna jest fachowa wiedza. Właśnie nią dysponują spedytorzy. Na czym polega ich praca? W zależności od tego, czego oczekuje współpracująca z nimi jednostka, fachowcy mogą poszukiwać ładunków dla kierowców, planować międzynarodowe i krajowe trasy, a także uzupełniać formalności związane z przewozem. Spedytor organizujący transport paletowy Kraków – Gdańsk musi wiedzieć, które z dróg będą przejezdne dla pojazdu o danym gabarycie, a także czy trasa nie przebiega przez płatne odcinki autostrad, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Wiedza osób pracujących w spedycji musi być więc wszechstronna.

Kompleksowa organizacja transportu

Szczegółowe zasady działania firm spedycyjnych zależą od wielu czynników – między innymi od liczby zatrudnionych osób, czy ilości obsługiwanych klientów. Mogą być to organizacje funkcjonujące na bazie home office, a także duże korporacje zlokalizowane w centrach przeładunkowych. W każdym przypadku jednak obowiązki spedytorów wyglądają podobnie. Na przykład organizując transport palet Ostrowiec Świętokrzyski – Olsztyn muszą być oni w stałym kontakcie z kierowcą i klientem, po to by na bieżąco rozwiązywać powstające problemy. Firmy spedycyjne mogą pracować w systemie zmianowym przez całą dobę, bądź tylko w określonych godzinach w ciągu dnia – klienci wybierają wówczas takie usługi, na jakich im najbardziej zależy.

Firmy działające na małą skalę

Działanie firm spedycyjnych różni się od siebie w zależności od tego, jak duża jest to organizacja. Jednoosobowe lub zatrudniające kilka osób firmy zazwyczaj działają na zasadzie home- office. Zajmują się one organizowaniem transportu po kraju i Europie dla kilku klientów i zazwyczaj stawiają na nienormowane godziny pracy. Niewielkie firmy spedycyjne pobierają prowizję od organizowanych tras. Dla nich transport paletowy Kraków – Gdańsk może oznaczać zarobek od kilku do kilkunastu procent ceny frachtu. Opłaty za usługi małych firm spedycyjnych znacząco się od siebie różnią, lecz zazwyczaj są o wiele niższe, niż korzystanie z dużych korporacji, zatrudniających kilkudziesięciu pracowników.
Rekiny w branży spedycyjnej
Duże korporacje organizujące transport mają o wiele więcej regulacji swojej działalności. Po pierwsze spedytorzy spędzają na swoich stanowiskach tylko określoną część godzin w ciągu dnia, lecz dzięki systemowi zmianowemu kierowcy na bieżąco obsługiwany są przez spedycję również w nocy. Duże firmy biorą na siebie większe ryzyko, jeśli chodzi o terminy dostarczenia ładunku, lecz co za tym idzie – pobierają również większe prowizje. Dla nich planowanie krótkich tras, takich jak transport palet Ostrowiec Świętokrzyski – Poznań stanowi mniejszą część zadań zawodowych. Zazwyczaj spedytorzy zajmują się obsługą firm na trasach międzynarodowych, a co za tym idzie – posiadają dużą wiedzę na temat możliwych ilości kabotażu, wagi ładunku, czy dokumentów, jakie musi posiadać przy sobie kierowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =