Zdrowie i medycyna

Skąd się biorą bolesne skurcze mięśni?

Skąd się biorą bolesne skurcze mięśni?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas zna to uczucie, gdy nagle, czasem w czasie ruchu, a innym razem nawet, gdy śpimy, nagle łapią nas bolesne skurcze mięśni. Naturalnie niekoniecznie musi to oznaczać potrzebę wizyty u lekarza, jednak warto sprawdzić, jakie mogą być potencjalne przyczyny skurczu.

Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji

Zacznijmy od tych najmniej niebezpiecznych przyczyn powstawania skurczów mięśni. Otóż, jeśli zdarzyło ci się spędzić w jednej pozycji, na przykład z nogą podwiniętą pod pośladki, może pojawić się skurcz. Wtedy należy rozmasować mięsień i wykonać ćwiczenia rozciągające.

Zbyt intensywny trening

To, zdawać by się mogło, przyczyna zgoła różna od tej pierwszej, a jednak jej skutki objawiają się w podobny sposób i są spowodowane nieregularnymi ćwiczeniami bez rozgrzewki. W tym wypadku postępuje się podobnie jak przy zastaniu opisanemu powyżej.

Odwodnienie, przegrzanie

Leżenie na plaży, wizyty w solarium? Wszystko to może skończyć się bólem mięśni brzucha, ramion lub łydek. Wtedy trzeba owinąć bolące miejsce czymś wilgotnym i unieść do góry nogi. Warto też wypić coś zimnego, a jeśli dolegliwości nie ustępują, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Skoro już o niedoborze wody mowa, należy zaznaczyć, że skurcze mięśni mogą być również spowodowane niedoborem różnych minerałów oraz soli. To bardziej skomplikowana kwestia i po prostu trzeba zadbać o uzupełnienie ich.

Żylaki

Teraz przechodzimy już do bardziej niebezpiecznych przyczyn skurczu mięśni, które należy konsultować z lekarzem. Żylaki mogą spowodować skurcze mięśni łydki, więc jeśli nasze stopy czy kostki posiadają obrzęk, konieczne będzie zwalczenie głównej przyczyny niedogodności.

Miażdżyca

Oczywiście skurcze nie muszą od razu oznaczać miażdżycy, natomiast jeśli pojawiają się wraz z bólem stóp, łydek, ud (być może nawet bioder), mogą wiązać się z tą chorobą. Chyba nie trzeba zaznaczać, że wizyta u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia są w takim przypadku kluczowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*