Wolontariusz w szpitalu to osoba, która oferuje chorym pomoc w codziennych aktywnościach, z jakimi codziennie mierzy się pacjent. Są to różnego rodzaju czynności pielęgnacyjne np.: pielęgnacja włosów, paznokci, dłoni czy stóp. Wychodzenie z podopiecznymi na spacery, czytanie im prasy, pomoc w zakupach, czy zwyczajna rozmowa. Czasami dla pacjentów organizowane są koncerty muzyki rozrywkowej lub klasycznej, wieczory poezji i inne formy rozrywki. Wolontariat medyczny spotyka się z ogromnym entuzjazmem ze strony samych pacjentów, ale i ze strony personelu medycznego oraz rodziny chorego.
Wolontariuszem może zostać osoba, która odznacza się ogromną empatią i radością z niesienia pomocy cierpiącym. Zanim jednak uda się na oddział, musi przejść szkolenie, które odpowiednio przygotuje go do pracy z osobami potrzebującymi wsparcia. Pokaże jakie trudności i wyzwania czekają na niego w pracy z drugim człowiekiem. Nauczy jak skutecznie przełamywać bariery interpersonalne.
Pomoc dla cierpiących nie jest zarezerwowana tylko dla medyków oraz wolontariuszy. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, która złoży się na fundament pomocy i wsparcia potrzebującym. Na stronie https://fho.org.pl/ można uzyskać informacje dotyczące wolontariatu, szkoleń. Można również skontaktować się ze specjalistami z różnych dziedzin medycznych oraz społecznych. Jest również możliwość wsparcia Fundacji Hospicjum Onkologicznego, które jest jednym z narzędzi wolontariatu w Polsce. Form pomocy jest wiele, a każda jest nieocenionym darem, który możemy dać drugiemu człowiekowi.