Zdrowie i medycyna

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza?

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dostęp do fachowej pomocy lekarskiej jest prawdziwym dobrodziejstwem naszych czasów. Warto pamiętać, że w poprzednich epokach śmiertelne żniwo zbierały takie schorzenia, jak grypa, zapalenie płuc i choroby zakaźne, a nowotwory były praktycznie nieuleczalne. Aktualnie możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem – w gabinecie, telefonicznie lub poprzez wideokonferencję – pozwala szybko zaplanować diagnostykę i wdrożyć prawidłowe leczenie. Należy jednak pamiętać, że pierwszy krok – umówienie się na wizytę – należy do pacjenta, który powinien regularnie poddawać swój organizm obserwacji i samokontroli.

Profilaktyka – jeden z najważniejszych elementów dbałości o zdrowie

Jeśli pragniemy przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem, nie powinniśmy czekać na pojawienie się pierwszych niepokojących objawów. Niezwykle istotne jest regularne, coroczne wykonywanie badań profilaktycznych, na które może nas skierować lekarz medycyny rodzinnej – https://familymedica.waw.pl. Warto przynajmniej raz w roku sprawdzić aktualną morfologię krwi, zbadać poziom cukru i cholesterolu, a także wykonać badanie OB i ogólną analizę moczu. W przypadku kobiet kluczowe jest regularne wykonywanie cytologii i USG narządów rodnych. Pozwala to na wykrycie poważnych chorób jeszcze w postaci bezobjawowej. W przypadku panów w wieku dojrzałym bardzo ważne jest z kolei badanie prostaty. Nie zapominajmy także o regularnym odwiedzaniu wraz z dziećmi pediatry – w przypadku maluchów wyjątkowo dobrze sprawdza się powiedzenie, że lepiej dmuchać na zimne.

Objawy, które wymagają kontaktu z lekarzem i pogłębionej diagnostyki

Poza badaniami profilaktycznymi ważna jest również odpowiednio szybka reakcja na niepokojące nas objawy. Do kontaktu z lekarzem powinna skłonić nagła i niczym nieuzasadniona utrata wagi, osłabienie, zaburzenia pracy serca, niepokojące zmiany na ciele lub uporczywe bóle głowy czy brzucha. Niezwykle ważne jest obserwowanie swojego organizmu, tak aby zareagować w odpowiednim momencie na pojawiające się zmiany. O swoich wątpliwościach możemy powiedzieć lekarzowi rodzinnemu, który w razie potrzeby skieruje nas do specjalisty lub zleci niezbędne badania. Nie wahajmy się zgłaszać budzących niepokój objawów – lekarz jest po to, aby nam pomóc. Odpowiednio szybka reakcja może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*