Zdrowie i medycyna

Krótkowzroczność – na czym polega?

Krótkowzroczność – na czym polega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Krótkowzroczność to najczęściej występująca wada wzroku. Krótkowzroczność jest również znana jako nadwzroczność i występuje, gdy gałka oczna jest zbyt krótka, przez co promienie świetlne z odległych obiektów skupiają się przed siatkówką, zamiast bezpośrednio na niej.

Czym jest krótkowzroczność?

Termin krótkowzroczność oznacza, że długość gałki ocznej jest zbyt mała, aby skupić się na przedmiotach znajdujących się daleko. W takim przypadku obrazy powstają przed siatkówką, co prowadzi do zamazania obrazu i trudności w widzeniu rzeczy w oddali.

Co powoduje krótkowzroczność?

Długość gałki ocznej danej osoby może mieć wpływ na jej widzenie. Gdy oko jest zbyt długie, nie może skupić obrazów ostro na siatkówce, ponieważ jest od niej zbyt daleko. To powoduje krótkowzroczność (myopia). Odwrotny problem występuje, gdy oko jest zbyt krótkie: może to spowodować dalekowzroczność (hipermetropia). Wielkość refrakcji, która ma miejsce w naszych oczach oraz kształt naszych soczewek decydują o tym, czy ktoś będzie krótkowidzem czy dalekowidzem.

Jak może być korygowana?

Krótkowzroczność może być korygowana poprzez noszenie okularów z wklęsłymi soczewkami, które pozwalają promieniom świetlnym skupić się bezpośrednio na siatkówce. Takie okulary znajdziesz u takiej osoby jak optyk Poznań Wilda jest dzielnicą, na której terenie występuje wiele optyków. Jest ona spowodowana kombinacją czynników takich jak geny i środowisko, ale istnieje również kilka nawyków stylu życia, które mogą przyczynić się do krótkowzroczności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*