Zdrowie i medycyna

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak uniknąć efektu jo-jo?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Utrata zbędnych kilogramów to powód do dumy i zadowolenia każdej osoby, walczącej z nadprogramowym tłuszczykiem. Trzeba jednak pamiętać, że choć walka z nadwagą zakończyła się sukcesem, to jeszcze nie jest wygrana wojna. Utrzymanie efektu po diecie jest równie trudne, jeśli nie trudniejsze, co samodyscyplina w trakcie diety. Okazuje się bowiem, że ponad połowa osób, które pożegnały nadprogramowe kilogramy, wraca do poprzedniej masy ciała w bardzo szybkim tempie. Co zrobić, by nie wrócić do wagi sprzed odchudzania?

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, czym jest efekt jo-jo. Efektem jo-jo nazywa się zjawisko następującego po sobie chudnięcia i tycia. To nic innego, jak szybkie nadrobienie utraconych podczas diety kilogramów. Jest to proces przede wszystkim,który szkodzi organizmowi, który „głupieje”. Organizm przyzwyczajony przez jakiś czas do restrykcyjnej diety i wyrzeczeń, nagle, jak przed dietą otrzymuje duże dawki kalorii i porcji posiłków, zaczyna magazynować. W taki sposób, osoba odchudzająca się wraca do poprzedniej wagi, często z nawiązką.

Aby temu zapobiec należy pamiętać o zbilansowanej, zróżnicowanej diecie. W momencie podjęcia decyzji o odchudzaniu, należy przyjąć zasadę, że nie wprowadza się diety na krótki czas, lecz zmienia się swój styl i tryb życia. Ważne, by się nie głodzić, nie wprowadzać zbyt niskokalorycznych diet, które najpewniej skończą się fiaskiem, bo doprowadzą do powrotu kilogramów. Osoba odchudzająca, która przez swoją dietę cały dzień czuje się głodna, najpewniej nie wytrzyma i zacznie objadać się, by wynagrodzić sobie czas poświęceń. Najważniejsze jest zatem zdrowe odżywianie, które ma stać się nie epizodem w życiu, a sposobem na życie. Istotną kwestią jest również to, by pamiętać o aktywności fizycznej. Jakikolwiek ruch w połączeniu z odpowiednio wyważoną i skomponowaną dietą, przyniesie upragniony efekt w postaci zadbanej oraz zdrowo wyglądającej sylwetki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • fIT-aNKA 16.10.2017

    dobry artykuł, zgadzam się w 100% 😉