Rynek budowlany

Zbrojenie budynku – czym jest i jak to zrobić prawidłowo?

Zbrojenie budynku – czym jest i jak to zrobić prawidłowo?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zbrojenia stosuje się do wzmocnienia ław fundamentowych, zabezpieczenia budynku przed uszkodzeniami oraz wydłużenia jego żywotności. Najczęściej mają one postać metalowych prętów, siatek oraz innego rodzaju kształtowników, które umieszcza się wewnątrz betonu konstrukcyjnego. Dzięki temu staje się on znacznie bardziej odporny na rozciąganie. 

W jak sposób zbroi się budynek?

Wykonanie zbrojenia jest jednym z najważniejszych etapów budowy. Wzmocnienie w ten sposób fundamentów sprawia, że cały budynek jest odpowiednio usztywniony, a obciążenia przenoszone są do gruntu. Zbrojenia wykorzystuje się również do budowy schodów. Dzięki niemu stają się one komfortowe oraz wygodne w użytkowaniu. Stosuje się je także podczas budowy balkonów. Sprawiają, że może mieć on dowolny kształt i rozmiar, a korzystanie z niego będzie w pełni bezpieczne. Wykonanie zbrojenia niezbędne jest również podczas budowy stropów. 

Wyróżnia się dwa rodzaje zbrojeń – nośne oraz uzupełniające. Wybór konkretnego wzmocnienia zależy przede wszystkim od wybranego projektu domu. Oba te rodzaje zbrojeń wykonuje się praktycznie w taki sam sposób. Można wykonać je bezpośrednio w deskowaniu lub w szkielecie zbrojeniowym. Metalowe pręty wykorzystywane do wykonywania zbrojeń wytwarzane są ze stali o różnej klasie oraz gatunku, która ma znaczący wpływ na ich wytrzymałość. Parametr oznaczający granicę plastyczności, czyli to, jak mocno wygiąć pręt jest wyrażany w postaci litery A. Wraz z prętami w betonie zatapiana jest także siatka. Podczas wykonywania zbrojenia trzeba przestrzegać zasad dotyczących rozstawienia prętów oraz ich gęstości. Każde nawet najmniejsze odstępstwo może bowiem być przyczyną poważnej awarii. Zbrojenia nośne mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić całą konstrukcję. Natomiast zbrojenia uzupełniające są zawsze stosowane w parze z nośnymi, ponieważ wzmacniają je. Oznacza to, że mają one być dodatkowym zabezpieczeniem. Z ofertą firmy oferującej stalowe pręty można zapoznać się pod adresem https://www.felmax.com.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*