Życie codzienne

Czy insekty i owady są groźne dla zwierząt hodowlanych?

Czy insekty i owady są groźne dla zwierząt hodowlanych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy hodowca chce jak najlepiej zadbać o swój inwentarz. W tym celu stosuje liczne zabiegi pielęgnacyjne, troszczy się o najwyższą jakość pasz oraz stosuje wiele różnorakich suplementów diety, mających na celu utrzymać zwierzęta w jak najlepszej kondycji. W ostatnich latach coraz poważniejsze zagrożenia dla trzody hodowlanej stanowią różnego rodzaju insekty. 

Kleszcz groźny nie tylko dla człowieka

Insekty, takie jak kleszcze czy muchy, mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Kleszcze, czyli małe pajęczaki żywiące się krwią ssaków, przenoszą liczne choroby. Najbardziej znaną jest borelioza, która jest niebezpieczna dla ludzi, jednakże przenosi ona również bardzo wiele patogenów szkodliwych także dla zwierząt. Szczególnym zagrożeniem są dla zwierząt, które dużo czasu spędzają na wolnym powietrzu. Do grup szczególnie narażonych należeć mogą krowy czy owce. Każdy hodowca powinien zatem zastanowić się nad skutecznymi środkami na kleszcze.

Mucha uciążliwa jest również dla zwierząt

Mucha – kolejny intruz jest częstym domownikiem większości obór, znajduje tam bowiem bardzo dobre warunki do życia i rozwoju. Swoją obecnością bardzo negatywnie wpływa na trzodę hodowlaną, gdyż bardzo utrudnia jej funkcjonowanie uniemożliwiając spokojne pobieranie pokarmu czy odpoczynek. W związku z powyższym bardzo istotnym celem może być zmniejszenie populacji owadów w pomieszczeniu. W tej sytuacji warto oprzeć się na rożnych środkach na muchy w oborze, które są szeroko dostępne na rynku. Zdrowie zwierząt hodowlanych powinno być priorytetem hodowców. Powinni oni zatem cały czas szukać najlepszych środków zwalczających insekty zagrażające trzodzie hodowlanej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*