Aspekty kulturowe w nauczaniu języka obcego

Język jest nieodłączną częścią kultury. Kształtuje postrzeganie tego, co nas otacza. W przypadku nauki języka polskiego aspekty kulturowe i historyczne mogą posłużyć jako świetne narzędzie naukowe. Bardzo logicznym jest stwierdzenie, że poznając język, poznajemy również kulturę osób posługujących się nim, w związku z czym powinniśmy poszerzać wiedzę uczących się również o zakres kultury i tradycji. Prezentacja tradycyjnych elementów życia danej społeczności pozytywnie i motywująco wpływa na naukę danego języka. Któż na lekcjach angielskiego nie zapoznał się z tradycjami dotyczącymi świąt w krajach anglosaskich? Czemu nie wykorzystywać tej samej metody w przypadku języka polskiego?

Jest wiele szkół stosujących ten sposób z sukcesami i na pewno warto skorzystać z ich usług, a z przykładowym cennikiem możemy zapoznać się pod tym adresem: https://learnpolishinwarsaw.pl/pl/kursy-i-cennik/.

Wykorzystanie kultury i tradycji w nauce języka polskiego

Nasza kultura jest wyjątkowo bogata. Wielu polskich wieszczy znanych jest na całym świecie, co może mobilizować do zapoznania się nie tylko z ich twórczością w wersjach tłumaczonych, ale również w oryginale. To samo dotyczy polskiej kinematografii. Dla uczniów bardziej zaawansowanych wyzwaniem i pewnego rodzajem egzaminem umiejętności będzie obejrzenie filmu w języku, którego się uczą. Posiadamy mnóstwo tradycji związanych z religią, świętami, sięgających setek lat wstecz. Ten zasób wiedzy może stanowić doskonałe urozmaicenie nudnej nauki słów i gramatyki. W parze z nauką języka idzie chęć poznawania świata, a znajomość kultury i tradycji danego kraju jest tego nieodłącznym elementem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć + jeden =