Zasady organizacji magazynu – co warto wiedzieć?

Właściwa organizacja magazynu jest jednym z pierwszych kroków, które mogą zapewnić nam właściwe funkcjonujący obiekt. Nie jest to jednak łatwe zadanie, które niekiedy warto powierzyć specjalistom. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? O czym nie możemy zapomnieć podczas realizacji tego zadania? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Jak dobrze zorganizować magazyn?

Zanim przystąpimy do ciężkiej pracy, jaką jest organizacja magazynu, dobrze jest poznać kilka podstawowych sposobów na składowanie produktów. Jednym z nich jest metoda składowania z wykorzystaniem stałych miejsc. Główną jej zasadą jest układanie towarów zawsze w tym samym, przypisanym miejscu. W ten sposób łatwiejsze będzie znalezienie potrzebnych produktów, a cała przestrzeń staje się bardziej uporządkowana. Najczęściej metodę tę stosuje się względem tych towarów, które są katalogowane, np. według rodzaju asortymentu lub nazwy. Dużym ułatwieniem może być oprogramowanie komputerowe, takie jak https://www.flashcom.pl/magazyn/.

Inna metoda, która wykorzystywana jest w firmach o dużej rotacji towaru, opiera się na wolnych miejscach. To właśnie tam składowane są towary. Ważne jest jednak odpowiednie oznaczanie produktów, przez co identyfikacja ich będzie łatwiejsza. Istnieje także metoda ABC. Polega ona na tym, że towary są umieszczane w odpowiednich miejscach, zależnych od ich gabarytu. Produkty są katalogowane ze względu na ich ciężar i na tej podstawie zaliczane do określonej kategorii: A, B lub C. W ten sposób można zaoszczędzić sporo przestrzeni, a także umiejętnie zarządzać zasobami magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − pięć =