Biznes i marketing

Zakładanie spółki – jakie ryzyko może zaistnieć i na co się przygotować?

Zakładanie spółki – jakie ryzyko może zaistnieć i na co się przygotować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to inaczej kapitałowa spółka handlowa, która posiada osobowość prawną. Tego rodzaju spółki są obecnie w Polsce jednymi z najpopularniejszych. Jest to forma działalności, która pozwala wspólnikom na zachowanie bezpośredniego nadzoru nad spółką przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka do swojego wkładu. Warto wiedzieć, iż założycielami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Nie ma znaczenia także obywatelstwo lub miejsce siedziby. Aby założyć spółkę potrzebny jest jeden lub kilku wspólników.

Zalety i wady zakładania spółki

Niewątpliwą zaletą założenia spółki jest to, że odpowiedzialność majątkowa wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona. Co więcej, każdą spółkę można sprzedać poprzez sprzedanie udziałów. Spółka to także szeroka możliwość optymalizacji podatkowej i możliwość obniżenia kosztów prowadzenia firmy poprzez powołanie prezesa. Dzięki temu można w łatwy sposób uniknąć płacenia ZUSu w spółce z. o.o.. Jeśli chodzi o wady spółki, warto wspomnieć o transparentności. Każdy członek zarządu, czy też właściciel spółki będzie widnieć w KRS, dlatego też wiele osób ma dostęp do informacji odnośnie wysokości przychodów danego członka spółki.

Ogłoszenie upadłości spółki

Należy wiedzieć, iż wiele spółek spotyka się z problemami finansowymi, czasami może skończyć się to nawet niewypłacalnością. Takie ryzyko dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm. W przypadku zatorów płatniczych i braku środków spółka może zbankrutować. W takim przypadku składa się wniosek o upadłość spółki. Ogłasza się ją w stosunku do spółek, które są niewypłacalne, czyli nie mają zdolności do wykonywania wymaganych zobowiązań pieniężnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*