Rynek budowlany

Uszczelnianie rys i pęknięć w technice iniekcji ciśnieniowej

Uszczelnianie rys i pęknięć w technice iniekcji ciśnieniowej
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Beton to materiał stosunkowo twardy, ale jednocześnie podatny na powstawanie mniejszych i większych rys czy pęknięć. Są one spowodowane choćby naprężeniami wewnętrznymi, osiadaniem gruntu, silnym promieniowaniem słonecznym, niską temperaturą oraz szkodliwym działaniem wilgoci. Niepożądany efekt to przede wszystkim wyraźne ograniczenie funkcjonalności konkretnego obiektu i wzrost ryzyka dalszych uszkodzeń. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie procesu iniekcji ciśnieniowej. 

Instrukcja krok po kroku 

Dzięki profesjonalnej iniekcji możliwe jest bardzo skuteczne wypełnienie wszelkich rys bez konieczności inwazyjnego ingerowania w strukturę materiału. W ten sposób dana konstrukcja zostaje wzmocniona i jest w stanie nadal bez problemu przenosić duże obciążenia. Dodatkowa istotna korzyść to znaczna poprawa ogólnej estetyki. Iniekcja ciśnieniowa betonu odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem żywicy poliuretanowej, ponieważ zapewnia ona maksymalną wodoszczelność i zapobiega rozwojowi groźnej korozji. Mamy tutaj do czynienia z kilkoma etapami. W pierwszej kolejności wykonuje się bruzdowanie na głębokość co najmniej 1 cm, a także usuwa kurz z powierzchni za pomocą miękkiej szczotki. Następnie niezbędne jest dokładne oznakowanie miejsc, gdzie mają zostać zrobione odwierty. Otwory muszą być zlokalizowane naprzemiennie wzdłuż rysy lub pęknięcia – idealny odstęp między nimi wynosi 10-15 cm. Oto pozostałe kluczowe czynności: 

-wywiercenie otworów z użyciem wody pod wysokim ciśnieniem,

-nawilżenie całego obszaru,

-nałożenie zaprawy szybkowiążącej, 

-zamontowanie specjalnych pakerów w otworach i ich precyzyjne dokręcenie,

-podgrzanie żywicy do temperatury pokojowej i wymieszanie jej wolnoobrotowym wiertłem do momentu uzyskania jednolitego koloru,

-wtłoczenie żywicy pompą iniekcyjną poprzez wspomniane pakery.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*