Technika i auto-moto

Typy motoreduktorów

Typy motoreduktorów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystuje się motoreduktory. To specjalistyczne urządzenia składające się z napędu elektrycznego, przekładni mechanicznej oraz dodatkowego osprzętu (sprzęgła, hamulców itp.). Ich ogromną zaletą jest kompaktowa budowa, dzięki czemu mogą być montowane w rozmaitych maszynach, takich jak choćby podajniki, dozowniki, kruszarki, prasy, laminarki, suwnice czy transportery. Największą popularnością cieszą się modele ślimakowe, które znajdziemy np. w ofercie takiej jak: https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-2/motoreduktory-walcowe-keb-3-2-3/.

Zaawansowane komponenty o uniwersalnym przeznaczeniu

Zadaniem motoreduktorów jest przede wszystkim skuteczna redukcja obrotów maszyn, przenoszenie napędu, a także zwiększanie momentu obrotowego na wale wyjściowym. Wspomniane we wstępie wersje ślimakowe (inaczej zębate) posiadają prostopadłe względem siebie osie zlokalizowane w odmiennych płaszczyznach. Wyróżniają się przy tym wysoką łatwością montażu, niemal całkowicie bezobsługową pracą, dużą dostępnością na rynku i niską ceną.

Na uwagę zasługują ponadto motoreduktory walcowe, cenione z powodu ponadprzeciętnej odporności na uszkodzenia oraz doskonałej szczelności. W przeciwieństwie do modeli ślimakowych mamy tutaj do czynienia z równoległymi osiami leżącymi w tej samej płaszczyźnie, co przekłada się bezpośrednio na zaskakująco wysoką sprawność (nawet do 97%). W przemyśle często stosowane są również motoreduktory stożkowe wyposażone w wałki prostopadłe i dwa koła zębate. Instaluje się je głównie w aplikacjach wymagających nierównoległego przenoszenia mocy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*