Technika i auto-moto

Czego używa się w ratownictwie technicznym?

Czego używa się w ratownictwie technicznym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia służby ratownicze podejmują tysiące interwencji, aby chronić życie i zdrowie ludzi. Strażacy i ratownicy medyczni uzbrojeni są m.in. w specjalistyczne kombinezony oraz odporne na wysokie temperatury rękawice techniczne. Do ich wyposażenia należy także sprzęt najnowszej generacji. Umożliwia on ratownikom dotarcie do poszkodowanych oraz udzielenie im pomocy.

Nowoczesna technologia w ratownictwie

Jednymi z najpopularniejszych przyrządów stosowanych przez ratowników są deski ortopedyczne. Służą one do zabezpieczenia rannych. Wyposażone w pasy, które stabilizują pozycję leżącego, uniemożliwiając mu poruszanie się. Ułatwia to transport rannego. Mogą być one stosowane także do ewakuacji. Dzięki wyporności deska może być wykorzystywana zarówno na lądzie, jak i w akcjach prowadzonych w zbiornikach wodnych.

W ratownictwie technicznym stosowane są także pneumatyczne poduszki powietrzne. Wykorzystując wysokie ciśnienie służą one do podnoszenia, przesuwania i rozpychania prętów, maszyn, czy nawet budowli. Dzięki nim służby ratownicze mogą uzyskać dostęp m.in. do ofiar trzęsień ziemi i uczestników wypadków zakleszczonych w pojazdach. Poduszki powietrzne wykorzystywane są w czasie najtrudniejszych akcji ratowniczych, związanych z katastrofami naturalnymi oraz wypadkami komunikacyjnymi, w których udział biorą liczne samochody lub pojazdy o dużej masie.

Nieocenione w ratownictwie technicznym są przenośne defibrylatory. Zaopatrzone w łatwy w obsłudze system czytelnych ikon oraz zrozumiałych komunikatów głosowych obsługiwane być mogą nawet przez amatorów. Z tego powodu znajdują się one często też w miejscach publicznych takich jak szkoły czy urzędy. Wiele urządzeń tego typu przystosowanych jest do ratowania życia zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Po wybraniu odpowiedniego trybu pracy, maszyna dostosowuje się do wieku poszkodowanego. Dzięki długowiecznej baterii i zastosowaniu wytrzymałych materiałów przenośne defibrylatory sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*