Strategia układania puzzli

Pudełka puzzli z niewielką ilością elementów nie powinny sprawiać kłopotu układającym. Schody zaczynają się w chwili, gdy mowa nie o kilkudziesięciu, a o kilku tysiącach elementów, które trzeba do siebie dopasować. Jednak nawet na najcięższe łamigłówki jest sposób. Poznaj popularną strategię układania puzzli.

Od czego zacząć?

Pierwszy krok to posortowanie części układanki. Nie jest to pasjonujący etap, ale znacznie ułatwia układanie obrazka. Zwłaszcza, że jak pokazują przykładowe komplety puzzli na stronie https://puzzle1000.pl/, obrazki potrafią być bardzo szczegółowe. Zacznij od oddzielenia elementów ramki od pozostałych puzzli. Potem posortuj fragmenty kompletu według charakterystycznych obiektów widocznych na zdjęciu – w przypadku układania krajobrazu górskiego stwórz kupkę, na której odkładać będziesz fragmenty nieba, na innej składaj trawę, z kolei kolejną przeznacz na elementy gór. To naprawdę ułatwi Ci pracę na kolejnych etapach składania puzzli.

Przechodzimy do układania

Duże układanki dobrze rozpocząć od złożenia ramki, a następnie dopasowywania do niej kolejnych puzzli. Możesz być metodyczny, dopasowując fragmenty obrazka od góry do dołu, bądź postawić na składanie puzzli według obiektów i szukanie ich miejsca w układance w późniejszym czasie. Mało efektywną metodą układania puzzli będzie losowanie elementów i próba ich dopasowania do obrazka. O ile w przypadku małych kompletów puzzli zgadnięcie położenia danego fragmentu jest możliwe, o tyle łamigłówki liczące ponad 1000 elementów są trudne do rozwiązania w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − osiem =