Hobby - Relaks - Wypoczynek

Sposób przygotowywania płatków katsuobushi

Sposób przygotowywania płatków katsuobushi
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie daj się zastraszyć tej nazwie. Katsuobushi to po prostu suszone płatki Bonito, czyli suszone, wędzone i sfermentowane filety rybne. Przepisy Unii Europejskiej dotyczące żywności zakazują jej importu z Japonii, ale zakład produkcyjny w Hiszpanii eksportuje ją obecnie do 20 krajów w Europie, dzięki zdecydowanym wysiłkom jednego Japończyka. Do czego konkretnie wykorzystuje się ten składnik? Katsuobushi jest używany jako aromatyczny dodatek do wielu japońskich potraw w formie aromatycznej polewy ryżowej.

Sposób przygotowania

Przyprawy takie jak miso i sos sojowy, obie będące podstawą kuchni japońskiej, mają swoje korzenie w Chinach. Z kolei Katsuobushi jest typowo japońska. Ten wędzony na sucho, peklowany bonito przysmak – a w szczególności produkowane z niego płatki – od tysiącleci stanowi istotną część japońskiej diety. Jest między innymi podstawowym składnikiem wywaru dashi, na którym opiera się japońska kuchnia.

Obecna metoda produkcji katsuobushi została udoskonalona w okresie Edo (1603-1868). W procesie przygotowania trwającym kilka miesięcy, świeży katsuo (tuńczyk bonito) jest filetowany na ćwiartki i gotowany. Zostaje pozbawiony kości i uwędzony na sucho. Uzyskana w ten sposób potrawa nazywana jest arabushi.

Następnie nakładane są na nią zarodniki specjalnej pleśni, a produkt zostaje pozostawiony na jakiś czas, by dojrzał, zanim trafi do woka i na wolny ogień, przy czym specjalnie do tego przeznaczony palnik można zawsze zakupić na https://www.kuchnieorientu.pl/produkt/palnik-gazowy-do-woka-orientcook-moc-9800w/. Otrzymane w ten sposób karebushi ma wyrafinowany, łagodny smak. Filety, które do tej pory były twarde jak skała, poprzez cykle nakładania pleśni i suszenia stają się niezwykłym w smaku dodatkiem, bądź też daniem samym w sobie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*