Ogród i dom

Rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zadaje sobie pytanie co wybrać podczas aranżacji okien, rolety czy żaluzje? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie, trzeba przeanalizować wady i zalety obydwu z nich.

Naświetlenie

Obydwie metody mogą całkowicie zablokować dostęp do promieni słonecznych. Większy zakres regulacji wpadającego światła posiadają zazwyczaj żaluzje, ponieważ posiadają lamelki, które można obracać o 180°, dzięki czemu reguluje się kąt wpadania i nasilenia światła. Dużą popularnością cieszą się obecnie rolety dzień-noc. Składają się z dwóch rodzajów materiałów z poziomymi pasami, które ułożone są naprzemiennie. Jeden z nich ma zadanie blokować promienie, a drugi przepuszczać je. Podczas rozsuniętych rolet wpada tylko część światła, a po zasłonięciu tworzy się całkowity mrok.

Wygląd

Jeżeli stylizacja wnętrza jest istotnym czynnikiem, dobrym wyborem będą rolety rzymskie lub weneckie. Szczególnie drugie z nich mają charakter bardziej dekoracyjny. Wiele osób posiadających rolety nie korzysta z firan, ponieważ zakładają, że rolety wystarczająco upiększają dom. Jeżeli chodzi o wygląd żaluzji, jest zdecydowanie skromniejszy, co nie znaczy brzydki. Najbardziej popularne są żaluzje drewniane, o szerszych lamelkach, które mają ekologiczny charakter. Dość nowym wytworem są żaluzje skóropodobne, które sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Czyszczenie

Rolety są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie zbiera się na nich kurz, ale je także trzeba od czasu do czasu odświeżyć, przecierając wilgotną szmatką. Żaluzje niestety mają tendencję do zbierania kurzu na lamelkach i trzeba poświęcić więcej czasu na czyszczenie.

Rolety czy żaluzje? Pytanie w dalszym ciągu pozostaje bez odpowiedzi, ponieważ każda osoba kieruje się innymi czynnikami podczas wyboru. Można jednak założyć, że rolety pasują bardziej do wnętrz nowoczesnych, a żaluzje (sprawdź: żaluzje Gdańsk) do tych utrzymanych w duchu tradycji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*