Ogród i dom

Jak pozbyć się szczurów z piwnicy

Jak pozbyć się szczurów z piwnicy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czasami hodujemy je w domu. Mają białe, lub łaciate futerko, długi łysy ogonek, mieszkają w pięknie urządzonych klatkach, bo o każde domowe zwierzątko chcemy zadbać, jak najlepiej. Pochodzą z kontrolowanych hodowli. Kochamy je a one odwdzięczają nam swym przywiązaniem. Inaczej jest z tymi dziko żyjącymi, o szaroburych futerkach przybierające z wiekiem olbrzymich rozmiarów. Nikt nie podłoży im jedzenia pod pyszczek, muszą zatroszczyć się o siebie same. Najtrudniej im, gdy nadchodzi jesień a po niej zima. Podchodzą wówczas pod nasze domostwa czyniąc szkody.

 

Szkodnik, to niepożądany intruz

Schodząc do piwnicy zauważamy nieład wśród zimowych zapasów. Nadgryzione ziemniaki, poroznoszona marchewka, oraz zniknięcie części warzyw. W powietrzu unosi się charakterystyczny odór. Domyślamy się, że tego nie mógł zrobić kot tylko myszy lub szczury. O ile myszy łatwiej nam wytępić, o tyle szczury są zbyt inteligentne, by dały się łatwo zwabić w pułapkę. Nigdy nie rzucają się na jedzenie całą gromadą.

Najpierw wysyłają zwiadowcę, który naraża swoje życie, by ewentualnie poprzez swoją śmierć po spożyciu zatrutego pokarmu uratować resztę populacji, gdyż już takiego jedzenia reszta szczurów nie tknie. Dlatego walka z tymi szkodnikami jest taka trudna. Wysypana trutka zniszczy tylko jednego osobnika, reszta nadal będzie kraść nasze warzywne zapasy, zjadając je, nadgryzając i zostawiając pełne zarazków odchody. Najlepiej omówić ten problem ze służbami ddd.

 

Walka z gryzoniami

Szczury grasują nie tylko po wsiach. Bardzo upodobały sobie piwnice i śmietniki w miastach. Mają tam prawdziwy raj w zdobywaniu pożywienia. Przy tym bardzo szkodzą podczas żerowania, przegryzając przewody elektryczne, rury, deski. Czynią wokół siebie wielkie spustoszenie. Do tego ich populacja potrafi rozrosnąć się wielokrotnie w ciągu roku (jeden miot raz na miesiąc).

Ratunkiem są wyspecjalizowane jednostki do walki z gryzoniami. Deratyzacja, to odpowiedni sposób likwidacji szczurów i myszy. Skutecznie jest prowadzone ddd w Warszawie oraz innych miastach i wsiach. Ze szczurami nie ma żartów i, na szczęście zostały opracowane odpowiednie metody ich zwalczania w całej Polsce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*