Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Umowa najmu
Wynajmując mieszkanie najważniejszą kwestią jest podpisanie dobrze skonstruowanej umowy, która zabezpieczy interesy stron, a jej głównym zadaniem będzie regulowanie relacji zachodzących między najemcą i wynajmującym. Zawiera się ją najczęściej na czas określony, bądź nieokreślony. Ponadto obejmuje ona prawa i obowiązki obu stron transakcji oraz zasady, o jakie są oparte współpraca.
Ważne kwestie
- Księgi wieczyste są rejestrem publicznym, który określa prawny stan danej nieruchomości. W trzecim dziale tego dokumentu istnieje możliwość dokonywania wpisów, które dotyczą ograniczenia praw rzeczowych za wyjątkiem hipotek. Można w nich też ujawnić prawo osobiste albo roszczenie. W obecnych czasach księga wieczysta on line umożliwia sprawdzenie stanu nieruchomości (wystarczy znać adres posiadłości lub numer działki), nie trzeba już osobiście wybierać się do sądu.
- Ważne jest, aby wcześniej sprawdzić czy wynajmujący nie jest oszustem, ponieważ podejmuje się z nim dłuższą współpracę. W celu weryfikacji można poprosić o jednoczesne okazanie dowodu osobistego, czy paszportu i prawa jazdy, aby porównać dane osobowe.
- Do sporządzanej umowy zaleca się dołączenie protokołu obejmującego stan liczników i listę znajdujących się sprzętów w mieszkaniu. Warto dodać też informację, że właściciel wymaga, żeby lokator dbał o mieszkanie, a jeśli będzie taka potrzeba – dokonywał w nim drobnych napraw.
- Koszty to kolejna istotna kwestia. Bowiem w celu uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień warto dokładnie omówić wydatki, które mają być pokrywane przez najemcę. Należy szczegółowo rozpisać, np. ile wynoszą opłaty administracyjne, opłaty czynszu, czy też opłaty licznikowe.
Wynajem mieszkania to poważna kwestia. Warto rozsądnie do niej podejść. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych ofert dotyczących nieruchomości, jednak należy wszystko na spokojnie i dokładnie przeanalizować, aby obie strony były zadowolone.