Technika i auto-moto

Jak powinno być oznaczone miejsce remontu drogi?

Jak powinno być oznaczone miejsce remontu drogi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteśmy użytkownikami samochodów, to podczas podróży często spotykamy się z prowadzonymi remontami dróg. Praktycznie każdorazowo jest to sytuacja uciążliwa, utrudniająca i wydłużająca podróż. O ile teren takich robót jest odpowiednio oznaczony i zabezpieczony, o tyle taka uciążliwości jest do zaakceptowania. Bardzo często jednak oznakowanie i zabezpieczenie takich miejsc pozostawia wiele do życzenia. Jest to sytuacja, z którą nie powinniśmy się godzić, gdyż zagraża naszemu bezpieczeństwu oraz naraża nas na ryzyko uszkodzenia pojazdu. Pamiętajmy także, że jeśli w związku z nieprawidłowym oznaczeniem i zabezpieczeniem terenu robót coś złego spotka nas lub nasze auto, mamy prawo żądać odszkodowania. Warunki, które trzeba spełnić przed przystąpieniem do takich robót, są bowiem szczegółowo określone przez przepisy prawa. Musimy mieć je również na uwadze, jeśli sami na własnej posesji będziemy prowadzić prace, wymagające nawet częściowego zajęcia pasa ruchu.

Co powinien zapewnić wykonawca robót?

Firma realizująca jakiekolwiek roboty na drodze musi stosować się precyzyjnie do stosownych wymogów narzuconych przepisami prawa. Zazwyczaj wśród wymaganych rodzajów oznaczeń znajdują się znaki poziome i pionowe. Muszą się one znaleźć w ściśle określonej odległości od miejsca robotów. Przepisy regulują również ilość konkretnych typów oznaczeń do zastosowania.

Oprócz znaków drogowych do zabezpieczenia miejsca prowadzenia remontów dróg wykorzystywane są zazwyczaj również lampy ostrzegawcze LED.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*