Zdrowie i medycyna

Dezynfekcja narzędzi – na czym polega?

Dezynfekcja narzędzi – na czym polega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja to proces niszczenia mikroorganizmów lub odkażania ich do tego stopnia, że nie są już w stanie wywoływać chorób. Dezynfekcja narzędzi jest bardzo ważnym elementem opieki medycznej, ponieważ to właśnie przez nie przenoszone są patogeny i zakażenia z jednej osoby na drugą. W związku z tym każdy lekarz musi szczegółowo wiedzieć, czym jest dezynfekcja, jaki jest jej cel i jak się ją wykonuje.

Czym jest dezynfekcja narzędzi?

Dezynfekcja narzędzi to proces zabijania i usuwania patogenów z przedmiotów nieożywionych. Środki dezynfekujące są używane do czyszczenia, sanityzacji i sterylizacji. Możesz je zakupić za pośrednictwem strony https://medisept.pl/przeznaczenie/narzedzia/. Środki dezynfekujące to substancje, które niszczą lub inaktywują mikroorganizmy i/lub inne zanieczyszczenia. Środki dezynfekujące nie muszą zabijać wszystkich mikroorganizmów i mogą nie być w stanie przeniknąć przez niektóre powierzchnie lub materiały. Spray’e dezynfekujące mogą być używane do dezynfekcji skóry lub powierzchni zanieczyszczonych patogenami przed zabiegiem.

Najczęściej stosowanymi środkami dezynfekcyjnymi są chlor i jod, które niszczą wirusy, bakterie, grzyby i zarodniki. Niektóre środki dezynfekcyjne zabijają wirusy (np. etanol), podczas gdy inne są nieskuteczne wobec wirusów (np. chlorheksydyna). Antyseptyki są środkami przeciwdrobnoustrojowymi, które hamują wzrost mikroorganizmów, ale niekoniecznie je zabijają; są również mniej toksyczne niż środki dezynfekcyjne, ale mogą powodować podrażnienia, jeśli są stosowane w nadmiarze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*