Zdrowie i medycyna

Dbanie o bezpieczeństwo w zakładzie pracy

Dbanie o bezpieczeństwo w zakładzie pracy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie prawo narzuca na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Pracodawca przy tworzeniu stanowiska pracy musi więc odpowiednio zadbać o kwestie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jest on również zobowiązany do informowania pracownika o potencjalnym zagrożeniu występującym na objętym przez niego stanowisku. Jak jednak zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy oraz występowanie chorób zawodowych?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

W celach sprawdzenia czy bezpieczeństwo w zakładzie pracy jest zapewnione, korzysta się z list kontrolnych, w których wskazane są najczęstsze zagrożenia. Należą do nich m.in. ostre krawędzie przedmiotów, wystające progi, śliska nawierzchnia czy przeszkody na szlakach komunikacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, żeby przy ocenie potencjalnych zagrożeń nie ograniczać się jedynie do list kontrolnych, ponieważ można pominąć czynniki o dużym ryzyku, które nie zostały w nich uwzględnione.

Istotnym źródłem zagrożenia może być niesprawna instalacja gazowa, dlatego regularnie należy dokonywać jej kontroli. Jednak takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Dlatego właśnie, aby uchronić pracowników przed cichym zabójcą, należy stosować odpowiednie czujniki. Czujnik CO2 na bieżąco kontroluje stan powietrza, a kiedy stężenie dwutlenku węgla jest za wysokie, czujnik sygnalizuje to za pomocą dźwięku.

CO2 jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, a pierwszym objawem zatrucia się nim jest ból głowy, dlatego tak trudno jest spostrzec, że następuje jego wydzielanie. Johnson Controls oferuje wiele rodzajów czujników do pomiaru stężenia CO2, które mogą uchronić pracowników przed tragicznymi skutkami działania dwutlenku węgla.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*