Ogród i dom

Właściwości gleby – jak wpływają na uprawę roślin?

Właściwości gleby – jak wpływają na uprawę roślin?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żyzna gleba to podstawa prawidłowego rozwoju roślin. O jej jakości decydują właściwości, które mogą być różne w zależności od typu podłoża, czy też miejsca w którym występuje. Czynników może być całe mnóstwo, jak chociażby gęstość, porowatość, a także odczyn gleby, który z punktu widzenia upraw może mieć największe znaczenie. Właściwości jest oczywiście więcej, ale w jaki sposób wpływają one na uprawianie ziemi?

O czym mówią właściwości gleby?

Rodzaje podłoża mają różne poziomy żyzności, a tym samym możliwości jej gospodarowania. Inna gleba będzie bowiem przydatna przy hodowaniu krzewów, niż uprawie warzyw. Istotny jest przede wszystkim jej odczyn, w którego oszacowywaniu pomaga profesjonalny miernik ph gleby, czyli specjalne urządzenie pomiarowe. Każda roślina preferuje inny odczyn, zazwyczaj obojętny, ale zdarza się również, że będzie to ten zasadowy lub kwaśny. Jeżeli krzew będzie posadzony w gruncie o nieco innym ph, niż ten odpowiadający jego potrzebom, wówczas wzrost rośliny może zostać zahamowany.

Ważna jest również ilość powietrze w glebie, o której to ilości pośrednio decyduje gęstość. Im więcej tlenu, tym lepsze warunki do rozkwitu. Podobnie będzie ze stosunkiem dostającej się w głąb wody, która różni się w zależności od wykazywanej porowatości. Im więcej wolnych przestrzeni w jednostce objętości gleby, tym wzmożona przepuszczalność i większe prawdopodobieństwo przesiąknięcia cieczy do korzeni. Jak wiadomo, woda stanowi czynnik niezbędny, życiodajny, bez którego żadna roślina nie mogłaby się rozwijać, dlatego ten element jest tak ważny.

Oprócz przedstawionych warto wspomnieć o właściwej lepkości, czy sorpcji. Dzięki nim będzie możliwe znacznie łatwiejsze dbanie o rośliny w czasie ich wzrostu, gdyż gleba okaże się bardziej przyjazna w uprawie. Wszystko to decyduje o całym procesie rozkwitu i ostatecznej jakości płodów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*