Zdrowie i medycyna

W jakich sytuacjach powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa, a w których z psychiatry?

W jakich sytuacjach powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa, a w których z psychiatry?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psycholog i psychiatra to dwa różne zawody. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego rozróżnienia, jako że w obydwu przypadkach mamy do czynienia ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego.

Psycholog i psychiatra pomagają na różne sposoby

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że psychiatra to lekarz – ukończył studia medyczne. Postawi diagnozę i może nam pomóc, przede wszystkim poprzez zaordynowanie leków. Na szczęście, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że psychiatra jest lekarzem jak każdy inny i nie należy się obawiać wizyty u niego. Pomoc psychiatryczna jest dostępna w większości miast, np. psychiatra Piaseczno. Należy zgłosić się do niego, jeśli postrzegamy rzeczy, których inni nie doświadczają. Być może zmagamy się z myślami samobójczymi. Być może na co dzień nie możemy opanować lęku lub pogrążamy się w rozpaczy.

Psycholog natomiast lekarzem nie jest i nie może wypisywać recept. Może natomiast przeprowadzać testy psychologiczne i wspomóc nas rozmową, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Udajmy się do psychologa, korzystając np. z pomocy witryny https://psychomedic.pl/psycholog-warszawa/, kiedy dręczy nas niezadowolenie z życia lub samotność. Sygnałem, że warto udać się do psychologa, są powtarzające się frustracje w relacjach interpersonalnych, trudności rodzinne, niemożność poradzenia sobie z emocjami. Psycholog pomoże nam, jeżeli odreagowujemy stres poprzez nadmierne jedzenie, ograniczanie jedzenia lub inne niekorzystne zachowania.

Warto nadmienić, że w praktyce psychiatra i psycholog mogą ściśle współpracować ze sobą, żeby jak najskuteczniej pomóc danemu pacjentowi. Jeżeli zgłosimy się do psychologa, być może skieruje on nas na konsultację psychiatryczną, a jeśli pójdziemy do psychiatry, prawdopodobnie wskazana będzie także rozmowa z psychologiem lub badania psychologiczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*