Technika i auto-moto

Tokarka – co się w niej psuje?

Tokarka – co się w niej psuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Tokarka to maszyna służąca do wytwarzania przedmiotów cylindrycznych lub stożkowych. Tokarki są używane w toczeniu drewna, obróbce metalu, przędzeniu metalu, natryskiwaniu cieplnym, regeneracji części i obróbce szkła. Tokarki mogą być używane do kształtowania ceramiki, najbardziej znaną konstrukcją jest koło garncarskie.

Co się psuje w tokarce?

Tokarki to wspaniałe maszyny, dzięki którym można wykonać bardzo wiele różnych przedmiotów. Nie są one jednak doskonałe. Mają swoje dziwactwa i problemy, o których trzeba się dowiedzieć, aby w pełni wykorzystać możliwości tokarki.

Najczęstszym problemem występującym w tokarce są zużyte łożyska lub tuleje. Znajdują się one po obu stronach wrzeciennika, po jednym na każdy koniec wrzeciona. Utrzymują one płynny ruch obrotowy wrzeciona i pomagają absorbować wibracje z silnika (który jest zamontowany na górze). Jeśli te łożyska zużyją się, mogą stać się głośne i powodować wibracje w maszynie, co wpłynie na dokładność każdej toczonej pracy.

Innym częstym problemem są zużyte paski lub koła pasowe, które napędzają różne elementy, takie jak uchwyt, narzędzia i pompa chłodziwa. Pasy te powinny być regularnie wymieniane, aby nie ślizgały się lub nie zrywały podczas pracy – może to uszkodzić wiele innych komponentów, jak również spowodować poważne obrażenia, jeśli pękną podczas pracy z dużą prędkością!

Jeśli chcesz naprawić swój sprzęt, to remonty tokarek są tematem, którym zajmuje się wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*