Rolą grafika jest obecnie nie tylko tworzenie wartościowych grafik, ale też współpraca z projektantami stron internetowych oraz copywriterami. To wiąże się z większą ilością obowiązków oraz rozwiązań, które grafik musi opanować w swoim zawodzie. Obecnie w dobie internetu równie dobrze sprzedaje się nie tylko treść, ale też sama grafika. Przykuwające wzrok i przyciągające uwagę wizualizacje to już chleb powszedni marketingu internetowego. Zmysł graficzny to jedno, ale też umiejętność opanowania podstawowych narzędzi graficznych decydują o jakości końcowego projektu. Jakie więc pomocne programy pozwalają grafikom na skuteczną pracę w zawodzie?
Programy do obsługi grafiki to podstawa pracy każdego grafika. Programy służące do obróbki grafiki takie jak Gimp, Pixlr czy Adobe Photoshop CC znajdują się w każdym portfolio przydatnych umiejętności oraz CV profesjonalnego grafika. Czy jest alternatywa dla tych narzędzi? Ich pozycja rynkowa wydaje się obecnie niezagrożona. I całkiem słusznie. Photoshop nie bez przyczyny jest uważany za jedno z najlepszych dostępnych na rynku narzędzi do projektowania graficznego. Pozwala na regulację zdjęcia jednym dotknięciem, automatyczną opcję edycji zdjęć oraz szereg funkcji, w których odnajdzie się początkujący fan grafiki wektorowej. Pixlr to także funkcjonalność Photoshopa ujęta w prostocie. Gimp oferuje te same możliwości, choć jego głównymi odbiorcami są użytkownicy systemów Linuksowych.
Graficy korzystają także z dodatkowych opcji jak np. programy do proofingu online (zatwierdzania zmian w projekcie w czasie rzeczywistym) oraz Ilustratora czy Inscape’a. Ilustrator pochodzi z tej samej rodziny co Photoshop. Służy głównie do pracy z grafiką wektorową, tworzeniem ilustracji i szkicowaniem na zaawansowanym poziomie. Jego atutem jest mnogość dodatków i ulepszeń. Marvel spełni się za to jako narzędzie to prototypownia, a więc tworzenia całości projektu od podstaw.