Życie codzienne

Osoba niepełnosprawna – jak może ułatwić sobie funkcjonowanie w świecie

Osoba niepełnosprawna – jak może ułatwić sobie funkcjonowanie w świecie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niepełnosprawne praktycznie każdego dnia muszą pokonywać mniej lub bardziej uciążliwe bariery. Problem dotyczy zarówno tych stricte architektonicznych, jak i technicznych oraz komunikacyjnych. Jak mogą więc uzyskać pomoc w likwidowaniu ich?

Komputer oknem na świat

Komputer we współczesnym świecie stanowi podstawowe narzędzie komunikacji. Korzystając z tego rozwiązania bez problemu można skontaktować się z ludźmi z całego świata. Co więcej, za pomocą tego narzędzia można załatwić wiele spraw urzędowych, a także wykonywać obowiązki zawodowe. Wiadomo jednak, że zakup komputera to spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, mogą ubiegać się o pomoc finansową, z przeznaczeniem na jego zakup. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie nie przysługuje w przypadku, gdy dana osoba w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała pomoc na ten sam cel. W zasobach witryny http://www.altix.pl/pl/dofinansowania-pfron/likwidacja-barier-w-komunikowaniu-sie/ można znaleźć wiele praktycznych i przydatnych informacji w omawianej kwestii.

Pomoc finansowa z przeznaczeniem na likwidację barier komunikacyjnych umożliwia osobie niepełnosprawnej kontakt z otoczeniem oraz aktywne funkcjonowanie, również na płaszczyźnie zawodowej. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 95% przedsięwzięcia, aczkolwiek kwota dotacji nie może być wyższa niż piętnastokrotne przeciętne wynagrodzenie za pracę. Dofinansowanie nie obejmuje także kosztów poniesionych przez osobę niepełnosprawną przed przyznaniem pomocy i podpisaniem umowy. Wniosek o pomoc finansową na likwidację barier komunikacyjnych należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*