Życie codzienne

Jak zorganizować pogrzeb w czasach pandemii?

Jak zorganizować pogrzeb w czasach pandemii?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W związku z panującą epidemią koronawirusa, obowiązuje szereg ograniczeń i zasad bezpieczeństwa, zmieniających organizację życia codziennego. Dotyczy to również uroczystości takich jak pogrzeby. Według przepisów może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób. W praktyce oznacza to udział jedynie najbliższej rodziny. 

Pochówek osoby zmarłej z powodu COVID-19

Specjalne wytyczne odnośnie samego pochówku dotyczą jedynie pogrzebów osób zmarłych z powodu choroby koronawirusowej. Dotyczą zachowania szczególnej ostrożności – z wyjątkiem niezbędnych czynności związanych z przygotowaniem do pochówku takich jak obmycie czy ubranie nie należy zmarłego dotykać. Dodatkowo ciało zmarłego jest odkażane, podobnie jak pomieszczenie, środek transportu i wszystkie przedmioty, które miały z nim styczność. Ponadto trumna musi być odkażona i szczelnie zamknięta. Dom pogrzebowy Arka zapewnia możliwość organizacji pogrzebu z zachowaniem wszystkich niezbędnych zaleceń – w celu uzyskaniu szczegółowych informacji można skontaktować się poprzez stronę internetową http://www.pogrzebpoznan.pl.

Ogólne zalecenia

W przypadku pogrzebów osób zmarłych z innych przyczyn obowiązują ogólne zasady ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe poparło dekret biskupów, według którego uroczystości pogrzebowe powinny ograniczyć się do złożenia trumny do grobu na cmentarzu. Msza żałobna może odbyć się bez udziału wiernych; może także zostać odprawiona w innym terminie. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*