Warto zastanowić się, jak wypełnić przestrzeń, aby ogród był łącznikiem między wnętrzem a otoczeniem. Otaczający krajobraz, styl domu i rośliny wybrane do ogrodu powinny być punktami definiującymi projekt. Jak więc zaprojektować takie miejsce?
Jeśli z zadbanym, wypełnionym dziełami sztuki i designerskimi meblami ogrodem chcesz zademonstrować swój status, uczynić go „wizytówką” domu, nie krępuj się i umieść go w strefie wejściowej. Podkreśli to jego przyjazny charakter.
Zupełnie inaczej wyglądałby „zakątek dla siebie” – na przykład ogród zimowy przy sypialni. Zaplanuj wejście do niego z prywatnej części domu. Należy mieć jednak świadomość, że duża liczba roślin w pobliżu sypialni wymaga dobrej wentylacji, ponieważ rośliny, z nielicznymi wyjątkami, zużywają tlen w nocy, podobnie jak ludzie.
Jeśli Twój ogród zimowy jest przede wszystkim „rajem” dla roślin, które kolekcjonujesz, skup się na najlepszej pozycji w stosunku do punktów kardynalnych. A potem zastanów się, jak zaprezentujesz swój zbiór znajomym.
Ogród zimowy może być urządzony w sąsiedztwie salonu lub jadalni, wtedy z pewnością stanie się ulubionym miejscem spotkań towarzyskich dużej rodziny. Ale jeśli kuchnia znajduje się w tej samej przestrzeni co ogród, gotowanie będzie miało wpływ na temperaturę i wilgotność całego pomieszczenia, a kapryśne rośliny nie będą szczęśliwe. Kominek z żywym płomieniem spowoduje ten sam problem.
Dzięki co najmniej dwóm szklanym ścianom, ogród zimowy będzie najjaśniejszym pomieszczeniem w Twoim domu. Przezroczysta konstrukcja nie tylko poprawi nasłonecznienie, ale również wpuści do domu otaczającą przestrzeń.
Jeśli potrzebujesz pomocy z zaprojektowaniem takiego ogrodu, warto zajrzeć na stronę https://winter-gardens.pl/.