Biznes i marketing

ISO – co się kryje za tym skrótem i jakie działania, w ramach niego się przeprowadza?

ISO – co się kryje za tym skrótem i jakie działania, w ramach niego się przeprowadza?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

ISO to skrót od International Organization for Standardization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Jest to międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy w wielu dziedzinach, w tym w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, bezpieczeństwa i ochrony żywności, urządzeń medycznych, zarządzania środowiskiem, efektywności energetycznej, turystyki i bezpieczeństwa publicznego.

Norma ISO to zbiór wytycznych, które określają, jak firmy powinny działać, aby zaspokoić potrzeby klientów. Mają one również na celu zapewnienie wysokiej jakości produktów poprzez dostarczenie specyfikacji, na których można oprzeć procesy produkcyjne.

Różne rodzaje norm ISO

ISO 9000 – standard Systemu Zarządzania Jakością (QMS) – Celem tego standardu jest pomoc organizacjom w identyfikacji ich mocnych, słabych stron i możliwości, jeśli chodzi o systemy zarządzania jakością. Pomaga również firmom w doskonaleniu ich QMS poprzez dostarczenie wskazówek, jak wdrożyć QMS, który doprowadzi do poprawy wyników.

ISO 14000 – norma systemu zarządzania środowiskowego – Norma ta zawiera wytyczne dla systemów zarządzania środowiskowego (EMS), których celem jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko poprzez identyfikację i kontrolę źródeł zanieczyszczeń na wczesnym etapie poprzez redukcję odpadów, recykling lub inne procesy mające na celu ochronę środowiska.

Audyt ISO

Audyt ISO to proces mający na celu określenie, czy system zarządzania jakością organizacji jest zgodny z normami ISO. Proces ten obejmuje dwa główne etapy:

1) Analiza kryminalistyczna – ten krok obejmuje przegląd całej struktury organizacyjnej, w tym jej polityki i procedur, a także zestawów umiejętności i poziomów doświadczenia pracowników.

2) Audyt – drugi krok obejmuje przejście przez każdą sekcję systemu zarządzania jakością organizacji i porównanie jej z normą ISO, którą twierdzi, że przestrzega. Następnie audytor sporządza raport wyszczególniający wszelkie obszary, w których występują rozbieżności. Chcąc się zdecydować na audyt ISO Kraków dysponuje licznymi przedstawicielami, którzy podejmują się jego wykonania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*