Rynek budowlany

Do czego może służyć żywica?

Do czego może służyć żywica?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żywica to substancja, która może być wytwarzana z różnych źródeł. Zazwyczaj jest ona wykorzystywana do produkcji, ale może być również stosowana jako klej lub spoiwo. Żywice są również wykorzystywane w budownictwie, a nawet w medycynie.

Czym jest żywica?

Żywica to polimer (substancja składająca się z dużych cząsteczek). Najpopularniejszą żywicą jest polistyren, z którego produkuje się kubki styropianowe i inne materiały do pakowania. Inne żywice mogą być wytwarzane z produktów naturalnych, takich jak sosna lub ropa naftowa.

Słowo żywica odnosi się do rodziny stałych, amorficznych (niekrystalicznych) związków organicznych, które w temperaturze pokojowej są lepkimi cieczami. Żywice występują w tkance drzewnej wielu roślin, takich jak drzewa iglaste i okrytozalążkowe, a także w innych naturalnych źródłach, takich jak niektóre zwierzęta morskie, owady i mięczaki.

Do czego może służyć?

Żywice zapewniają wiele korzyści dla ludzi, w tym są stosowane w konstrukcji budynków, medycynie, a nawet środkach aromatyzujących żywność. Od tysięcy lat są również wykorzystywane w projektach artystycznych i dekoracjach. Warto zadbać aby producent żywic był sprawdzonym producentem.

W medycynie, żywice są używane do leczenia infekcji lub do powlekania ran lub oparzeń. W budownictwie żywice stanowią bazę dla wielu farb i powłok. Klejów żywicznych używa się zamiast tradycyjnych klejów do drewna, ponieważ nie powodują one nadmiernego pęcznienia i kurczenia się włókien drewna (jak to ma miejsce w przypadku klejów na bazie wody).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*