Technika i auto-moto

Czym jest sprężone powietrze i do czego jest ono wykorzystywane?

Czym jest sprężone powietrze i do czego jest ono wykorzystywane?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powietrze atmosferyczne składa się głównie z azotu oraz tlenu. Ta mieszanina gazów wykorzystywana jest przez organizmy żywe do oddychania. Okazuje się, że ściśnięcie powietrza za pomocą sprężarki pozwala magazynować i przesyłać energię, którą można wykorzystać do zasilania wielu maszyn oraz urządzeń. 

Magazynowanie energii do przyszłego wykorzystania

Sprężanie powietrza to proces polegający na wtłaczaniu mieszaniny gazów w mniejszą objętość. Takie działanie powoduje, że cząsteczki znajdują się bliżej siebie, gromadząc w ten sposób energię kinetyczną. Po uwolnieniu powietrza dochodzi do rozproszenia zmagazynowanej energii. Ilość uwolnionej energii jest równa ilości potrzebnej do wtłoczenia powietrza w mniejszą przestrzeń. Sprężone powietrze to bezpieczne medium wytwarzane za pomocą różnego rodzaju sprężarek. Szczegółowe informacje na temat tego rodzaju urządzeń dostępne są choćby pod adresem https://czemar.pl/pl/

Medium do zasilania urządzeń pneumatycznych

Sprężone powietrze o ciśnieniu wyższym niż ciśnienie atmosferyczne wykorzystywane jest głównie do zasilania urządzeń pneumatycznych, takich jak klucze czy wkrętarki. Tego rodzaju sprzęt znaleźć można m.in. w warsztatach samochodowych. Ściśnięty gaz przechowywany jest w wytrzymałych zbiornikach i doprowadzany do odbiorników za pomocą rur lub węży. Medium to jest również powszechnie stosowane w fabrykach i zakładach produkcyjnych oraz w medycynie. Sprężarki wytwarzające sprężone powietrze zasilają sprzęt stomatologiczny. Duża dostępność powietrza sprawia, że urządzenia pneumatyczne gwarantują niezawodność nawet podczas wykonywania pracy o charakterze ciągłym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*