Zdrowie i medycyna

Czy dieta bezmięsna dla dziecka to dobre rozwiązanie?

Czy dieta bezmięsna dla dziecka to dobre rozwiązanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta bezmięsna u dzieci wciąż budzi ogromne kontrowersje. Zaniepokojeni rodzice są stale rozdarci pomiędzy własnymi przekonaniami i trybem życia a dobrem swojego dziecka. Jednakże dobierając dietę umiejętnie nie ma powodów do strachu! Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna jest korzystna na każdym etapie życia człowieka i nie powoduje u niego szkód.

Polski Instytut Żywności i Żywienia oraz Ministerstwo zdrowia wyraża pozytywny stosunek do diety wegetariańskiej u dzieci. Instytuty na całym świecie odnoszą się pozytywnie nawet do diety wegańskiej. Tak naprawdę nie chodzi o to co podajemy dziecku do jedzenia, ale w jaki sposób to robimy. Dieta bezmięsna powinna być bogata w białko, które w normalnej diecie pochodzi głównie z produktów zwierzęcych. Wegetarianie zastępują je głównie roślinami strączkowymi, jednak u dzieci wywołują one różne reakcje, dlatego trzeba ostrożnie wprowadzać te rośliny do dziecięcej diety.

Dzieciom niejedzącym mięsa należy suplementować witaminę B12 oraz witaminę D, w razie potrzeby także wapń. Dziecko, którego rodzice decydują się na odcięcie z diety mięsa powinno być pod kontrolą lekarza i to on powinien decydować o ewentualnych dodatkowych preparatach przyjmowanych przez dziecko. Część lekarzy chce pójść na łatwiznę i po prostu narzucić dzieciom spożywanie mięsa. Pamiętajcie by nie panikować, bo dieta mięsna nie jest w żadnym wypadku koniecznością. Od razu sygnalizujcie, że poszukujecie innych metod żywienia dziecka. Przydatne mogą być także porady profesjonalnego dietetyka, ponieważ to co sprawdza się w diecie wegetariańskiej u dorosłych, niekoniecznie sprawdza się u dzieci i warto poznać szczegóły na ten temat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Mańka 16.10.2017

    Moje dzieci nie jedzą mięsa od 5 lat i są zdrowe jak ryby !!! 😀