Technika i auto-moto

Co trzeba regularnie wymieniać w aucie?

Co trzeba regularnie wymieniać w aucie?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok, kolejne modele samochodów stają się coraz bardziej skomplikowane. Nadal pozostają jednak wyjątkowo wrażliwe na zaniedbania ze strony swoich właścicieli. Producenci decydują się na instalację coraz większej liczby systemów, których zadaniem jest informowanie kierowców, kiedy konieczna staje się wymiana elementów eksploatacyjnych. Chodzi mianowicie o takie części jak opony, tarcze, bębny, klocki oraz szczęki hamulcowe, płyny eksploatacyjne, amortyzatory, sprężyny, wahacze, wszelkie filtry, przeguby, półosie napędowe, osprzęt silnika, sprzęgło, końcówki elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Nie możemy również zapomnieć o łożyskach kulkowych. Większość z tych części jest w stanie przetrwać cały okres eksploatacji bez potrzeby wymiany. Jednakże niektóre przedmioty muszą być regularnie wymieniane, aby zapewnić optymalne funkcjonowanie naszego pojazdu i uniknąć wszelkie usterek. Warto dlatego odwiedzić warsztat samochodowy.

Jakie filtry używane są w samochodach?

Możemy wyróżnić kilka typów, które pełnią istotną rolę w naszym pojeździe. Niestety bardzo szybko się zużywają i niestety konieczne jest ich regularne wymienianie. W tej kwestii najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy przy tym pamiętać, o wybieraniu jedynie produktów o najwyższej jakości. Filtr oleju silnikowego pozwala pozbyć się wszelkich produktów spalania i zanieczyszczeń dostających się wraz z powietrzem. W przeciwnym razie nasz silnik będzie zużywał się o wiele szybciej. Oprócz tego smarne właściwości oleju uległyby pogorszeniu. Najlepiej wymieniać filtr wraz z olejem silnikowym raz w roku. Ewentualnie możemy to zrobić po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów. Wszystko zależy od dokładnych zaleceń producenta.

Kolejnym elementem, który ma wpływ na jakość jednostki napędowej, jest filtr powietrza. Montowane jest w układzie dolotowym, dzięki czemu jest w stanie oczyszczać powietrze dostające się do komór spalania. Filtr zatrzymuje wszelkie cząsteczki pyłu, kurzu oraz inne drobne przedmioty. Jeżeli dojdzie do jego zatkania, znacząco pogorszą się osiągi naszego samochodu. Co więcej, istnieje zagrożenie, że takie zanieczyszczenia przedostaną się bezpośrednio do wnętrza silnika. Najlepiej wymieniać tę część razem z filtrem oleju silnikowego. Jednakże, z uwagi na zwiększone zapylenie otoczenia w Polsce, warto rozważyć częstsze wymiany.

O ile właściciele aut zazwyczaj pamiętają o dwóch poprzednich filtrach, często zapominają o filtrze używanym do oczyszczania paliwa. W tej substancji możemy znaleźć liczne cząstki stałe oraz osady, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie wtryskiwaczy. Jeżeli posiadamy silnik benzynowy, najlepiej wymieniać taki filtr co mniej więcej 100 tysięcy kilometrów. Z kolei w przypadku modelu wysokoprężnego, konieczne będzie dwa razy częstsza zamiana. Warto zastanowić się nad instalacją nowego filtra paliwa tuż przed zimą.

Poprzednie rodzaje filtrów miały wpływ na stan naszego pojazdu. Aby zadbać o zdrowie kierowcy i pasażerów, dobrym pomysłem jest regularna wymiana przeciwpyłkowego filtra kabinowego. Jest to szczególnie przydatne dla osób cierpiących na alergie. Najlepiej sprawdzają się modele z wkładem węglowym, dzięki podwyższonej skuteczności oczyszczania powietrza. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wymienianie za jednym razem wszystkich filtrów używanych w naszym samochodzie.

Istotne części samochodowe, które warto regularnie wymieniać

Łożyska znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest ruch i obciążenia. Istnieje wiele różnych rodzajów łożysk, które różnią się swoją konstrukcją i miejscem zastosowania. Jeśli chodzi o te używane w motoryzacji, nie zawsze są one znormalizowane. Wyjątkiem są urządzenia używane w piastach kół oraz mostach. Wariant kulkowy cieszą się dużą popularnością. W ich przypadku elementem tocznym są kulki metalowe o różnej ilości i średnicy. Są one zdolne przenosić ogromne obciążenia o charakterze osiowym i promieniowym. Zaliczają się do kategorii łożysk tocznych. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronach internetowych takich jak http://www.nemra.pl/oferta/lozyska/lozyska-toczne/. Należy zwracać uwagę na głośność pracy tej części. Gdy jest ona wysoka, to czas pomyśleć o wymianie łożyska. Może wynikać z wadliwego montażu, nadmiernego przeciążenia lub zastosowania produktów niskiej jakości. Do objawów awarii tego elementu samochodu należy buczenie zwiększające wraz z prędkością jazdy.

Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na głośne metalowe dźwięki oraz grzechotanie wynikające z uszkodzonych kulek tocznych. Kolejnym ważnym elementem jest układ hamulcowy. Jego poprawne funkcjonowanie zależy przede wszystkim od tarcz i klocków hamulcowych. Ich bezpośredni kontakt jest odpowiedzialny za wytworzenie tarcia spowalniającego pojazd. Dlatego też zużywają się w sposób naturalny, przy czym klocki są na to bardziej podatny, Oznacza to, że nie zawsze konieczna jest jednoczesna wymiana obu części. Stopień ich zużycia zależy od takich czynników jak styl oraz rodzaj jazdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*