Rura – jakimi sposobami można modyfikować jej kształt

Możliwość szybkiego i wygodnego zmieniania kształtu rur, ma dzisiaj bardzo duże znaczenie w wielu sektorach przemysłowych. Z rozwiązań pozwalających na takie deformowanie rur korzystają także firmy usługowe, wykonujące instalacje oparte na rurach, które często należy odpowiednio dogiąć, żeby pasowały do całego systemu. Jak to zrobić i jakie są możliwości?

Narzędzia i sposoby odkształcania rur do potrzebnych kształtów

Wśród sprawdzonych metod wyginania, doginania, skracania i odkształcania rur, wymienić można te, które oparte są na sposobach manualnych oraz maszynowych. Osoby o dużej sile i wprawie związanej z pracą przy małych i giętkich rurach, będą potrafiły same dokonać drobnych odkształceń. Niestety metody manualne dotyczą tylko niewielu typów rur i nie sprawdzają się nigdy do końca. Znacznie lepiej działa wspomaganie modyfikowania kształtów tych produktów poprzez odpowiednie narzędzia. Do tego celu można z pewnością  wymienić giętarki czy praski, które dostępne są w odpowiednich sklepach internetowych, jak chociażby https://xl-narzedzia.pl/gietarki-i-praski-do-rozszerzania-rur-c-24_110_364.html ale i specjalne imadła umożliwiające dociskanie zgiętych rur.

Giętarki do rur są najbardziej podstawowymi i jednocześnie najbardziej wydajnymi urządzeniami do zmieniania formy produktu. Wykonane są z wytrzymałych ramion, mocnego, aluminiowego korpusu i kątomierza, dzięki któremu wygięcie rury wykonuje się co do milimetra. Osobnym urządzeniem jest praska, której celem, w przeciwieństwie do giętarki nie jest samo zgięcie materiału, ale jego rozszerzenie, bez dokonywania niepotrzebnych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − cztery =