Prowadnice – co jaki czas należy je smarować?

Powszechną wiedzą jest, że smarowanie urządzeń, na które oddziałuje siła tarcia, jest szczególnie istotne. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często należy to robić. Nie można ustalić, że dokładnie musi to być co trzy dni albo co tydzień lub raz w miesiącu. Wszystko to dlatego, że różne jest tarcie, jakiemu są poddawane poszczególne maszyny, tak samo jak odmienne są warunki, w których działają. Dlatego należy regularnie, a najlepiej codziennie sprawdzać, czy nie jest konieczne użycie dodatkowej porcji smaru. W końcu prawidłowe smarowanie odpowiednim środkiem smarnym znacząco wpływa na wydłużenie czasu, przez jaki będziemy mogli sprawnie eksploatować maszynę.

Smar czy olej, co wybrać?

Jak zwykle, wszystko to zależy. Najważniejszy jest jednak nie rodzaj użytego środka, ale dostosowanie go do warunków pracy maszyny. Jak dowiemy się z https://www.centralne-smarowanie.pl/smarowanie_prowadnic, nawet prowadnice liniowe potrzebują różnych środków smarnych, zależnie od tego, czy przykładowo pracują w wysokich temperaturach czy w niższych i czy używane są w systemie ciągłym, czy też wyłącza się je np. na noc.

Mechanizmy liniowe są specyficzne, przez co smar szybko się zużywa i konieczne jest ciągłe sprawdzanie, czy nie trzeba ich dodatkowo naoliwić. Tylko kontrolując ich działanie i będąc wyczulonym na najmniejsze nawet drgania, będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować. Natomiast prawidłowo wybrany smar przedłuży ich życie i pozwoli nam na bezawaryjne i długie ich użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 2 =