Życie codzienne

Popularne rodzaje transportu towarów

Popularne rodzaje transportu towarów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Liczne modernizacje, nie tylko na terenie naszego kraju, ale i całej Europy powodują, iż możliwości transportowe poszerzają się. Czas dostawy do najdalszych zakątków skraca się, komfort transportu wzrasta, a nowe drogi – lądowe, morskie i lotnicze – pozwalają na dostęp do nowych obszarów. Jakie rodzaje transportu ładunków są dzisiaj najpopularniejsze i dlaczego tak jest?

Transport towarów a jego koszty

W zależności od wybranego przez nas rodzaju transportu ładunku, koszty mogą znacząco się różnić. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, do których zaliczyć można łatwość przewozu (rozwinięta sieć dróg), paliwo potrzebne na całą podróż, czy czas przesyłki. Aktualnie wyróżnić możemy cztery najbardziej popularne środki przesyłki towarów. Podstawowym jest oczywiście transport samochodowy – ten wykorzystywany jest zarówno przez duże przedsiębiorstwa i firmy, jak i prywatnych zleceniodawców.

Ze względu na łatwość dostarczenia produktów średnich i małych rozmiarów (najczęściej przesyłki kurierskie, listy, poczta) do praktycznie każdej lokalizacji to właśnie ten model dominuje. Zaraz obok znajduje się transport kolejowy – ten model często w krótszym czasie przewieźć może o wiele więcej towarów, w dodatku o większych gabarytach.

Innym wysoce popularnym kanałem przewożenia ładunków jest transport lotniczy (tutaj minusem są duże koszty przelotu, ograniczona ładowność, ale zaletą jest szybkość dostarczenia towaru). Nie można zapominać i o transporcie morskim, który jest w stanie dostarczać towary do odległych krajów (przykładowo transport morski do Kanady pokonać musi tysiące kilometrów, lecz nie jest rozwiązaniem specjalnie drogim). Jednak w przypadku tego rodzaju przewozu liczyć się musimy z jego długim czasem dostarczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*