Technika i auto-moto

Naprawa klimatyzacji samochodowej – samodzielnie czy w warsztacie?

Naprawa klimatyzacji samochodowej – samodzielnie czy w warsztacie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja samochodowa to dosyć skomplikowany mechanizm składający się z wielu rozmaitych elementów. Od ich sprawnego działania zależy w ogromnej mierze funkcjonowanie całego układu. Niestety czasami ulegają one awariom i wówczas wymagają naprawy albo całkowitej wymiany na nowy model. Można się tego podjąć samodzielnie, ale w większości przypadków bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego warsztatu motoryzacyjnego. Wynika to z faktu, że dysponuje on wieloma niezbędnymi częściami zamiennymi, takimi jak choćby sprężarka do klimatyzacji czy osuszacz.

Zazwyczaj nie warto ryzykować

Standardowy system klimatyzacji w autach osobowych składa się ze sprężarki (inaczej kompresora) odpowiedzialnej za zasysanie czynnika i tłoczenie go do układu, chłodnicy chłodzącej czynnik i zmieniającej jego stan na ciekły, osuszacza, parownika oraz przewodów. Dosyć popularnym uszkodzeniem jest w szczególności awaria sprężarki, do której dochodzi najczęściej z powodu braku wystarczającej ilości oleju lub zbyt rzadkiego korzystaniu z systemu. Jest to komponent stosunkowo skomplikowany w budowie, w związku z czym ewentualna naprawa powinna być wykonywana przez specjalistów z warsztatu. To samo dotyczy zresztą wymiany w razie całkowitej niesprawności.

Kolejną powszechną usterką jest rozszczelniona chłodnica. W tym przypadku weryfikacji możemy dokonać samodzielnie, korzystając z lampy UV, ewentualnie specjalnego środka pieniącego. Jeśli jednak chodzi o wymianę tej części, to również zaleca się wizytę w warsztacie. Trzeci podatny na uszkodzenia element to elektromagnes kompresora. Tutaj z kolei przed oddaniem pojazdu w ręce fachowców warto najpierw zaopatrzyć się w nowy model. Można go kupić m.in. na https://shop.acauto.pl/pol_m_Elektromagnesy-772.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*