Ogród i dom

Komu przysługuje dotacja na wymianę pieca?

Komu przysługuje dotacja na wymianę pieca?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Smog każdej zimy spowija polskie miasta. Powoduje to, że mamy poważny problem z oddychaniem, ponieważ wciągamy do płuc powietrze mocno zanieczyszczone szkodliwymi związkami, które mogą doprowadzić nawet do nowotworów. Astmatycy w dniach, gdy smog jest najmocniejszy, nie mogą w ogóle wychodzić z domów.

Walka ze smogiem

Smog generowany jest głównie przez spalanie kiepskiej jakości węgla w piecach „śmieciuchach”, które nie pozwalają na dużą kontrolę nad procesem spalania. Niestety wciąż nietrudno jest znaleźć składy opału, gdzie kupić można po niższej cenie bardzo toksyczne rodzaje węgla. Wobec tego z kominów sączy się gęsty, czarny dym, który unosi się w powietrze i powiększa smog. Drugim problemem jest ruch samochodowy, zwłaszcza starszych aut, które z rur wydechowych nierzadko wypuszczają kłęby dymu. Aby walczyć ze smogiem wielkie miasta zapowiadają zakaz palenia węglem na ich terenie. Powoduje to, że wiele osób staje przed dużym problemem. Nie mają oni bowiem pieniędzy na wymianę pieców na nowe, spalające bardziej przyjazne środowisku paliwo, takie jak na przykład gaz ziemny. Jednak można otrzymać na wymianę pieca dotację.

Wymiana pieców

Aby wymienić piec na nowy, potrzebne jest jak mówiliśmy, sporo pieniędzy. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego też można zawnioskować o dotację na wymianę pieca, a także na wyremontowanie kotłowni w zakresie dostosowania instalacji centralnego ogrzewania i podłączenia do niej nowego kotła. Jednak nie każdemu ona przysługuje. Pierwszeństwo mają osoby na obszarach dotkniętych sporym problemem smogu, o niskim dochodach domowników, żyjących w miejscu, gdzie wprowadzono lub planuje się wprowadzić zakaz palenia węglem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*