Tracy Le Blanc/pexels.com
Diagnozowanie nerwicy oddechowej nie jest łatwe. Na początku należy wykluczyć wszelkie inne przyczyny problemów oddechowych. Wiąże się to z szeregiem badań i dokładną diagnostyką.
Kłopoty z oddychaniem pojawić mogą się w każdym wieku i wiążą się zazwyczaj z problemami psychologicznymi, długotrwałym stresem i związaną z nim depresją. W niektórych przypadkach nerwicę oddechową mogą wywołać także leki.
Z nerwicą oddechową związanych jest szereg objawów. Począwszy od ataków paniki, po drżenie i bóle mięśni. Chory czuje dyskomfort, w czasie ataku występuje lęk o życie, duszności, szybkie bicie serca.
Skutecznie leczenie to przede wszystkim sesje psychoterapii. Właściwie prowadzona terapia całkowicie eliminuje chorobę. Nie można jednak tej choroby lekceważyć, ponieważ może ona prowadzić nawet do zgonu. W ekstremalnych przypadkach pacjent traci oddech i bez szybkiej pomocy lekarskiej umiera.
Lęk jest podstawową przyczyną nerwicy oddechowej u dzieci. W tym przypadku także diagnostyka jest trudna, ponieważ dziecko odczuwa lęk niemalże przez cały czas. Jest to zwykle lęk związany z codziennymi wydarzeniami. Istnieją jednak sytuacje środowiskowe, o których wiedza ułatwia lekarzowi postawianie prawidłowej diagnozy. Jeśli dziecko doświadcza przemocy, zmienia miejsce zamieszkania lub szkołę, traci kogoś bliskiego, jest niepewne siebie ze względu na nadmierny krytycyzm rodzica lub nadmierną opiekuńczość, można założyć, że problemy zdrowotne są związane z nerwicą oddechową. W takim przypadku zaleca się socjoterapię dla dzieci. Jest to skuteczna metoda walki z chorobą.