Aby technicznie poprawnie przymocować dach do ścian domu niezbędna będzie murłata. Element ten łączy ściany z konstrukcją dachową w taki sposób, iż obciążenie dachu rozłożone jest na mury. Dzięki temu budynek jest bezpieczny dla jego mieszkańców oraz cechuje się odpowiednią równowagą w rozłożeniu ciężaru. Czym tak właściwie jest sama murłata?
Muraty mocowane są do tak zwanych ścian kolankowych – możliwe jest to poprzez uprzednie umieszczenie w nich kotew (te zostaną tam zabetonowane). Zwróćmy uwagę na to, aby odstęp pomiędzy kotwami wynosił minimum półtora metra. Wszystkie elementy metalowe użyte do stawiania konstrukcji należy zabezpieczyć antykorozyjną farbą, która wzmocni ich żywotność. Dzięki trwałym gwoździom budowlanym konstrukcja dachowa zachowa swoją spójność przez wiele lat, nie wymagając na nas jej napraw czy częstszych renowacji.
Przekrój murłaty powinien być kwadratowy i przymocowany do ścian za pomocą kotew. Standardowa kotwa do murłaty to po prostu jeden z najprostszych sposobów na łączenie ze sobą poszczególnych elementów konstrukcji – uniemożliwiając ich obrót czy też przesunięcie. Kotwa może występować także jako pręt lub śruba. Każdy z tych materiałów cechuje się dużą wytrzymałością. Pamiętajmy jednak, że mocowanie murłat nie jest prostą czynnością, dlatego też pracę tę należy zlecić profesjonalnym pracownikom, którzy zadbają o przejście przez wszystkie wymagane etapy budowy. Mocowanie dachu do ścian budynku to jeden z najważniejszych momentów stawiania domu – nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych, bo to nie przyniesie nam większego pożytku w przyszłości.