Na co dzień korzystamy z bardzo wielu przedmiotów, ale zazwyczaj zupełnie nie zastanawiamy się nad ich budową. Nie interesują nas zwłaszcza pojedyncze elementy składowe oraz zastosowane połączenia. Mowa tutaj o śrubach, które odgrywają kluczową rolę, gdyż dzięki nim dana rzecz jest w stanie poprawnie funkcjonować. I to bez względu na to, czy jest to telefon, zaawansowany komputer czy samochód osobowy. W niniejszym artykule zostanie przedstawiony proces wytwarzania tych drobnych elementów.
Śruby mają szerokie zastosowanie m.in. w budowie maszyn, sprzętu elektronicznego czy nawet mebli. Bez nich nie powstałby absolutnie żadem pojazd ani instalacja budowlana. Produkty te występują w bardzo wielu odmianach – na rynku znajdziemy modele różniące się między sobą zarówno kształtem łba, jak i zakończeniem tzw. czopa, długością czy typem gwintu. Popularne są zwłaszcza śruby dociskowe z łbem kwadratowym oraz wersje z łbem sześciokątnym i stożkowym. Niezależnie od rodzaju, omawiane elementy powstają w bardzo podobny sposób.
Wykonuje się je z dosyć grubego, koniecznie stalowego pręta albo drutu. Najpierw jego zwoje są umieszczane w piecu, gdzie pod wpływem ekstremalnie wysokiej temperatury stal mięknie i dzięki temu może podlegać dalszej obróbce. Następnie wyjęty z pieca pręt jest opłukiwany wodą i pokrywany warstwą fosforanu cynku, co zapobiega jego korozji.
Na kolejnym etapie stosuje się metodę kucia na zimno – głównie za pomocą tłoczników o różnych kształtach oraz wymiarach. Polega ona na rozprostowaniu drutu, pocięciu go na kawałki o odpowiedniej długości i wciskaniu ich w kolejne tłoczniki, odkształcające materiał w pożądany kształt. Po jego nadaniu tworzy się gwint, wykorzystując do tego celu głowice. Po zakończeniu tego procesu śruby są jeszcze poddawane na przemian wygrzewaniu i chłodzeniu, co wpływa na zwiększenie ich wytrzymałości.