Rynek budowlany

Jak działa georadar?

Jak działa georadar?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Georadar jest urządzeniem o bardzo szerokim wachlarzu zastosowań. Wykorzystuje się go przy robotach inżynieryjnych, pracach archeologicznych oraz w górnictwie, ochronie środowiska i w innych dziedzinach. Skąd bierze się tak duże zapotrzebowanie na georadary? Jak działają te urządzenia?

Zasada działania georadaru

Georadar (ang. ground-penetrating radar, GPR) jest urządzeniem, które rejestruje zmiany parametrów fal emitowanych i odbieranych przez anteny. Ma on za zadanie wychwycić wszelkie anomalie w badanej strukturze. Aparatura pomiarowa tego urządzenia składa się z anteny odbiorczej i nadawczej. Radar emituje impulsy elektromagnetyczne i rejestruje odbite fale. Uzyskane dane są przetwarzane dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, co pozwala uzyskać obrazy ukazujące przekrój badanej powierzchni. Zasięg głębokościowy georadaru jest zależny od mocy anteny nadawczej i z reguły nie przekracza kilkudziesięciu metrów. Ta metoda badania jest bezinwazyjna i nie wpływa negatywnie na środowisko.

Wykorzystanie georadarów

Badania przy pomocy tego urządzenia można prowadzić na lądzie, wodzie, lodzie, pod wodą i z powietrza. Georadar świetnie sprawdza się przy mapowaniu i wykrywaniu obiektów archeologicznych. To urządzenie ma również szerokie zastosowanie w budownictwie, umożliwia wykrycie pozostałości obiektów na placu budowy. Pozwala znaleźć stare wysypiska śmieci zagrażające środowisku. Metoda georadarowa wykorzystywana jest też przez policję i wojsko.

Chcąc wykonać badanie georadarem warto skorzystać z usług firmy takiej jak: https://georadar24.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*