Coraz częściej można spotkać się z podwyżkami cen energii elektrycznej. Wielki w tym udział kwestii prawnych, ale w przypadku Polski istotny jest również sposób pozyskiwania energii. W naszym kraju jest to przede wszystkim węgiel, a ten jest krytykowany przez Unię Europejską i wiąże się z nakładaniem dodatkowych obciążeń, których celem jest sprawienie, żeby był on nieopłacalny. Takie działanie doprowadzi do ograniczenia jego ilości na rynku, a więc również mniejszej emisji zanieczyszczeń.
Szacuje się, że okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę to od 8 do 12 lat. Oznacza to, że po tym czasie dochodzi do darmowej produkcji energii. Ten czas, po którym wartość produkcji jest równa zainwestowanej kwocie, znacząco zmienił się przez ostatnie kilkanaście lat. System prosumencki umożliwia nie tylko wytwarzanie prądu na własne potrzeby, ale daje również możliwość sprzedawania nadwyżek do sieci. Pozwala to nie tylko nie marnować energii w przypadku niższego zapotrzebowania, ale również zarabianie na tym nadmiarowym produkcie. Zwykle okazuje się jednak, że optymalnym rozwiązaniem jest zbliżenie się do 100% zapotrzebowania budynku na energię elektryczną.
Warto dodać, że fotowoltaika ma też inne zalety. Podstawową jest korzyść wynikająca dla środowiska. Efekt fotoelektryczny wykorzystywany przez tę technologię nie jest inwazyjny dla otoczenia. Oznacza to, że posiadacz fotowoltaiki nie przykłada się do powstawania smogu. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo energetyczne. Wybór urządzeń solarnych to uniezależnienie się od cen oferowanych przez dostawców. Chcąc stworzyć instalację wysokiej jakości, konieczne jest użycie technologii będącej gwarancją zysku. Do takiej oferta firmy Ventus ze względu na zastosowanie komponentów wysokiej klasy.