Technika i auto-moto

Co to są oczomyjki i kiedy się je stosuje?

Co to są oczomyjki i kiedy się je stosuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to są oczomyjki?

Oczomyjki to specjalistyczne  natryski służące do przemywania oczu. Są wykorzystywane głównie w miejscach, gdzie istnieje realne ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi. Oczomyjki są niezbędnym wyposażeniem laboratoriów, szpitali oraz różnego typu zakładów przemysłowych, wykorzystujących w procesie produkcji agresywne chemikalia.

Obowiązek montażu oczomyjek

Konieczność montażu oczomyjek, inaczej nazywanych natryskami awaryjnymi szczegółowo reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Zgodnie ze wspomnianym dokumentem obowiązkowy jest montaż tak myjek do przemywania oczu, jak i natrysków ratunkowych, służących obmyciu całego ciała. Ważne jest, aby przy każdym stanowisku z ryzykiem oblania środkami żrącymi był łatwy dostęp do oczomyjka z prysznicem.

W sytuacji, gdy pracownik świadczy swoje usługi w sposób mobilny, a narażony jest na kontakt ze środkami toksycznymi, dopuszcza się do stosowania oczomyjki przenośne (to łatwe w zastosowaniu myjki do oczu, które wyposażone są w kilkunastolitrowe lub kilkudziesięciolitrowe zbiorniki na wodę). Natryski bezpieczeństwa do prawidłowego działania wymagają zasilania nieogrzewaną wodą. To tego typu urządzenia, które muszą działać prawidłowo niezależnie od warunków atmosferycznych i dostaw energii. Należy też pamiętać, że natryski bezpieczeństwa mocujemy w odpowiedniej odległości od stanowiska pracy (maksymalnie 20 metrów).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*