Ogród i dom

Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest rekuperacja?

Pod nazwą rekuperacja kryje się rodzaj wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. W odróżnieniu od zwykłej wentylacji, która opiera się na zasysaniu powietrza, rekuperacja nie wychładza budynku. Jak działa rekuperacja? Jakie są jej zalety? Czy montaż rekuperacji jest trudny?

Działanie rekuperacji

Zasada działania rekuperacji opiera się na tym, że rekuperator, (czyli urządzenie, które głównie działa w całej instalacji) ogrzewa powietrze, które jest wtłaczane do wnętrza domu albo mieszkania, powietrzem, które zostało wywiane na zewnątrz. Innymi słowy – rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Jednak to nie jest jedyna zaleta i funkcja rekuperacji. Rekuperacje również oczyszcza powietrze, które jest wdmuchiwane do pomieszczenia. Dzięki temu to powietrze jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń oraz alergenów. Jest to znacząca przewaga nad zwykłym otwarciem okien, ponieważ nie trzeba martwić się o zanieczyszczenia z komina sąsiada albo spaliny z ruchu ulicznego.

Montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji powinien zostać powierzony w ręce profesjonalnych fachowców. Zamontowanie tej instalacji jest równie ważne jak montaż instalacji elektrycznej czy wodnej. Częsty błędem podczas montażu, jest brak wykonania projektu, który znacznie ułatwi pracę. Projekt uwzględni też wszystkie obliczenia, na podstawie których zostanie dobrana odpowiednia moc urządzenia oraz średnice kanałów. Dzięki temu rekuperacja będzie pracować wydajnie i odzyska maksymalnie dużo ciepła.

Artykuł napisany dla Portalu przez Proventis – wentylacja Poznań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*