Technika i auto-moto

Co musi być regularnie sprawdzane w autach dostawczych?

Co musi być regularnie sprawdzane w autach dostawczych?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samochód dostawczy nie może zawieść. Przecież dowozi do sklepu towary, na które czekają klienci. Jego sprawność to podstawa. Jak uzyskać pewność, że jest bez zarzutu? 

Oprócz obowiązkowych przeglądów, które zaświadczą o tym, że samochód jest bez usterek i nadaje się do prowadzenia, warto częściej zadbać o jego stan. W jaki sposób? Zajrzeć do chłodnicy i sprawdzić, czy płyn jest w wystarczającej ilości. To bardzo ważne, bo w przypadku jego niedostatecznego poziomu może pęknąć głowica w silniku, a jej wymiana to spory wydatek. Warto pokusić się też o sprawdzenie poziomu oleju, w szczególności przy samochodzie starszym o sporym przebiegu. W takich pojazdach zużycie oleju jest zazwyczaj większe i trzeba je kontrolować i płyn uzupełniać. Dobrze jest też kupić zapasowe żarówki do lamp w szczególności przednich, kierunkowskazów i świateł hamulcowych.

Wizyta u mechanika i przegląd układu hamulcowego to obowiązek, który trzeba dopełnić kilka razy w roku, bo przy intensywnej jeździe i częstym hamowaniu, a ma to miejsce w mieście, klocki szybciej się zużywają, a na dodatek mogą poluzować się prowadnice. Na układzie hamulcowym nie wolno oszczędzać, bo od niego zależy bezpieczna jazda autem dostawczym, które zazwyczaj pokonuje spore odległości najczęściej na terenie zabudowanym. 

Elementem układu hamulcowego jest również pompa hamulcowa, na której umieszczony jest zbiornik z płynem hamulcowym. W razie większego zużycia klocków, poziom płynu w zbiorniczku ulega obniżeniu. Może on więc służyć ocenie stanu klocków, choć nie stanowi jedynego wskaźnika. To mechanik oceni stan klocków oraz tarcz, które przy za bardzo zużytych klockach również mogą pozostawiać wiele do życzenia. Warto również kontrolować siłę hamowania hamulcem ręcznym. Jest nieoceniony na terenach górzystych i przy nawet lekkich pagórkach, kiedy stajemy na świetle czerwonym i pod górę ruszamy dalej, po zmianie światła na zielone. 

Czemu jeszcze warto się przyjrzeć? 

Oczywiście oponom. To one warunkują przyczepność do nawierzchni oraz długość drogi hamowania. Opony Goodyear to sprawdzona marka dla aut dostawczych. Są skonstruowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo przy dużych przebiegach. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu bieżnikowi jazda będzie płynna, a co ważniejsze cicha, co ma znaczenie zarówno w mieście jak i w sytuacji spędzania ośmiu godzin praktycznie bez przerwy za kierownicą. W ofercie są opony całoroczne, zimowe i letnie, czyli firma zapewnia możliwość prowadzenia pojazdu w każdych warunkach pogodowych. Ich rodzaj odpowiada na rzeczywiste potrzeby.

Kierowca znajdzie i oponę dostosowaną do jazdy na powierzchniach utwardzonych i po szosie, i po trudnym terenie, jeżeli klienci są na przykład na wsi. Określone rodzaje opon mogą skracać drogę hamowania na mokrej powierzchni i pozwalają na oszczędności na paliwie, inne typy zwiększają ładowność pojazdów i gwarantują dobrą przyczepność i sterowność pojazdu nawet na oblodzonej nawierzchni. Dobrze wypadają w testach i mają w miarę przystępne ceny. 

Opony producenta Nexen również zostały dostosowane do warunków pogodowych w zależności od sezonu oraz ich wielkość można dobrać do typu samochodu. Firma oferuje szeroki wachlarz rozmiarów. Funkcjonują także hurtownie, w których przy bardziej rozbudowanej flocie samochodowej można kupić więcej kompletów opon. Kraj ich pochodzenia, czyli Korea Południowa zagwarantuje odpowiednią jakość konstrukcji, materiałów i bieżnika, co znajdzie przełożenie na komfort jazdy.

To ogumienie sprawdza się dobrze również przy dużych prędkościach oraz sporym przebiegu pojazdu. Opony te mają bardzo dobre oceny pod względem jazdy na suchej powierzchni i na śniegu nawet na terenie górzystym, ale również wypadają dobrze w innych kategoriach. Ich ceny są przystępne w relacji do jakości i wielu klientów poleciłoby te opony innej osobie. Jest tak, pomimo słabszych ocen sprawowania się na mokrej powierzchni. I choć to, w porównaniu do innych ofert rynkowych tzw. tańsza marka, to jednak kierowcy są w przeważającej mierze zadowoleni z jej wyboru i użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*