Jeszcze do niedawna, w sytuacji, kiedy nie można było przyłączyć obiektu do kanalizacji, najczęściej podejmowano decyzję o budowie szamba. Na chwilę obecną coraz częściej odchodzi się od tego typu zbiorników, zastępując je nowoczesnymi przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Czym charakteryzują się oba rozwiązania i w które z nich warto zainwestować?
O tym najczęściej decyduje wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi wielkość działki, a także warunki wodno-gruntowe. O sposobie usuwania nieczystości bardzo często wypowiadają się również lokalne władze, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się chociażby z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub uchwałą samorządu gminy.
Wykonanie szamba nie tylko nie wymaga zbyt wielu kwestii formalnych, ale także jest stosunkowo niedrogie. Trzeba jednak mieć na uwadze koszty dotyczące jego użytkowania, które zwykle nie należą do najniższych. Samodzielne oczyszczanie tego typu zbiornika raczej nie wchodzi w grę, więc w tym przypadku konieczne jest regularne korzystanie z usług firm specjalizujących się w wypompowaniu nieczystości z szamba.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest wprawdzie droższa w budowie, ale za to jest rozwiązaniem ekologicznym oraz znacznie tańszym w eksploatacji. Na chwilę obecną szczególnym zainteresowaniem cieszą się oczyszczalnie biologiczne, których konstrukcje bazują na zbiornikach wyposażonych w specjalne samooczyszczające się złoża.
Tego typu rozwiązania korzystają zarówno z tlenowej, jak i beztlenowej fazy oczyszczania ścieków, co oznacza, że ich skuteczność jest bardzo wysoka, sięgając nawet do 97%. Urządzenia te można zakupić w tak specjalistycznych sklepach jak https://centrum-sciekow.pl.