Historia już napisana, bohaterowie jak żywi, powieść dobrze się czyta i zbiera same pochwały od strony przyjaciół? To świetnie! W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zanieść lub wysłać streszczenie książki do wydawnictwa. Jednakże, zwłaszcza początkujący pisarze powinni odpowiednio opracować swoje teksty zanim dostarczą je do redaktora. Dowiedz się, jak przygotować książkę do druku, aby zabłysnąć i zaoszczędzić pracy edytorom.
Na początek fakt w miarę oczywisty, lecz nie dla wszystkich. Przed wysłaniem swojej powieści do kogokolwiek należy najpierw samemu ją przeczytać, i to z wielu powodów. Przeczytanie całości pozwoli na dokonanie niezbędnych poprawek. Wszelkie błędy, m.in. ortograficzne, stylistyczne, językowe, zwykłe literówki czy choćby emotikony, które wkradły się między słowa, są wręcz zabronione. Jeśli redaktor znajdzie je w trakcie wydawania opinii na temat wypuszczenia książki w świat, do szlachetnego dnia premiery może nigdy nie dojść.
Poza tym, niezbędne jest odpowiednie formatowanie pliku tekstowego. Brzmi skomplikowanie, lecz sprowadza się głównie do ustawienia marginesów lub obrazów zawartych w treści. Dotyczy to m.in wspomnianych odstępów, załączenia czcionek, ustawienia stron w żądanej kolejności wraz z wakatami, przejrzystego oznaczenia kolejności plików czy wreszcie zapisania tekstu w formacie PDF. To podstawa, jaką należy spełnić ze zwykłego szacunku dla redaktora, by umożliwić mu komfortową pracę. Różne wydawnictwa mają często własne wymogi, dlatego przed wysłaniem tekstu opłaca się zajrzeć w Internet i przeczytać, o co prosi dane edytorstwo, jak np. w przypadku Drukarni Totem, oferującej druk cyfrowy na swojej stronie https://www.totem.com.pl/.